میدان عمل خالیست "او" در پی سرباز است چون ما همه سرداریم! "سردار" نمی آید اللهم عجل لو

وبلاگ

توجه----------------------Attention

 

وبلاگ انگلیسی ما Our English blog: Only for Mehdi 

 

Our Blog Translation twenty-eight languages worldwide

 

لینک۱:ترجمه وبلاگ ما به بیست و هشت زبان زنده دنیا

ماه نامه مهربانترین پدر لینک اختصاصی ماهنامه مهربان ترین پدر

 

لینک ۲:  پرسش و پاسخ لینک ۳: حدیث روز{هرروز یک حدیث از ائمه(ع)}

لیبنک 4   : پ مثل پیامک  پیامک مهدویت


kind father


     تا به حال فکر کردید که چرا امامان معصوم هستند و به اشتباه نمی افتند اگه دلتون میخواد علت این عصمت رو بدونید بر روی لینک زیر کلیک کنید

لینک 5 : علت عصمت امام زمان

 

ارتباط با ما  نظرات شما[ ]
>[ مرتبط با ] : وبلاگ انگلیسی ما، Our English blog: Only for Mehdi، امام زمان
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه یکم فروردین 1389
چرا امام زمان باید از نظر ها پنهان باشد !!؟

 

بدون شك غیبت آخرین حجت حق، حضرت مهدی علیه‏السلام ، پدیده‏ای است كه به این صورت هرگز در تاریخ اتفاق نیفتاده و طبیعی است كه ذهن جستجوگر انسان، همواره این سؤال را مطرح كند كه چرا چنین رُخدادی به وجود آمده است؟!
پاسخ به این پرسش همانند بسیاری از پرسشهای دیگر، نیازمند استمداد از كلام نورانی معصومان علیهم‏السلام است و از این رو ما نیز با استفاده از بیانات ایشان به برخی حكمتها و علتهای این رویداد مهم اشاره می‏كنیم. و پیش از آن این نكته را متذكر می‏شویم كه پنهان زیستی آخرین ذخیره الهی، بطور قطع از اسرار خداوندی است كه پرنده اندیشه و فكر را توان پرواز تا آن قله رفیع نیست و اگر در این راه توفیقی رفیق گردد به یمن انفاس قدسی مقربان درگاه حق، ائمه معصومین علیهم‏السلام است كه‏گاه گوشه‏ای از پرده رازها به كناری زده در حد ظرفیت مخاطب و فهم او، حقایقی را آشكار می‏سازند.
رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله حقیقت سرّ بودن این امر را اینگونه بیان فرموده است: "یا جابرُ! اِنَّ هذَا الاَمْرَ اَمْرٌ مِنْ اَمرِ اللّه‏ِ وَسِرٌّ مِنْ سِرِّ اللّه‏ِ، مَطْوِی عَنْ عِبادِ اللّه‏ِ، فَاِیاكَ وَالشَّكَّ؛ فَاِنَّ الشَّكَّ فِی اللّه‏ِ كُفْرٌ1؛
ای جابر! همانا این امر؛ امری است از امر خداوندی و سرّی است از سرّ خدا كه بر بندگان او پوشیده است. پس برحذر باش كه دچار تردید نشوی. همانا شك در مورد خدا كفر است."
و نیز ششمین مهر فروزان سپهر ولایت، به بیانی دیگر، این حقیقت را تبیین، و می‏فرماید: "اِنَّ هذَا الاَْمْرَ، اَمْرٌ مِنْ اَمْرِ اللّه‏ِ وَسِرٌّ مِنْ سِرِّ اللّه‏ِ وَغَیبٌ مِنْ غَیبِ اللّه‏ِ وَمَتی عَلِمنا أَنَّهُ عَزَّوَجَلَّ حَكیمٌ صَدَقْنا بِاَنَّ اَفْعالَهُ كُلَّها حِكْمَةٌ وَاِنْ كانَ وَجْهُها غَیرُ مُنْكَشَفٍ لَنا2؛ این امر، امری از امر خدا و سرّی از سر خدا و غیبی از غیب خدا است و زمانی كه می‏دانیم خداوند بزرگ مرتبه حكیم است، تصدیق می‏كنیم كه همه كارهای او از روی حكمت است گرچه علّت آن كارها بر ما روشن نباشد."


ادامه ی مطلب.... [

ادامه مطلب... ]

>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه بیست و دوم آبان 1392
داستان تشرف

سعد بن عبد اللَّه قمي اشعري گفته است: به يک نفر ناصبي که از همه ناصبي‏ها در مجادله قوي‏تر بود دچار شدم.

روزي هنگام مناظره به من گفت: مرگ بر تو و هم‏مسلکانت باد. شما رافضي‏ها، مهاجرين و انصار را مورد لعن قرار مي‏دهيد، و محبّت پيغمبرصلي الله عليه وآله را نسبت به آنان انکار مي‏کنيد، و حال آن‏که صدّيق، بالاترين افراد اصحاب است که به اسلام سبقت جسته، مگر نمي‏دانيد که رسول خداصلي الله عليه وآله او را شب هجرت از ترس بر جان او، با خود به غار برد چنان‏که بر جان خود ترسان بود. براي اين‏که مي‏دانست که او خليفه و جانشين آن حضرت خواهد شد، لذا خواست که جان او را مانند جان خود حفظ کند تا مبادا وضع دين بعد از خودش مختل شود، در همان حال علي را در رختخواب خود قرار داد، چون که مي‏دانست اگر او کشته شود وضع اسلام مختل نمي‏گردد، زيرا که از اصحاب بودند کساني که جاي او را بگيرند، لذا خيلي به کشته شدنش اهمّيت نمي‏داد.

سعد مي‏گويد: من جوابش را دادم، ولي جواب‏ها دندان‏شکن نبود.

سپس گفت: شما رافضيان مي‏گوييد: اوّلي و دومي منافق بوده‏اند و به ماجراي ليلة العقبه استدلال مي‏کنيد. آن‏گاه گفت: بگو ببينم آيا مسلمان شدن آن‏ها از روي خواست و رغبت بود يا اکراه و اجباري در کار بود؟

خدارا بندگانی است که برای سودرساندن به دیگران،نعمت های خاصی به آنان بخشیده ، تا آنگاه که دست بخشنده دارند نعمت ها را دردستشان باقی می گذارد، وهرگاه از بخشش دریغ کنند، نعمت ها رااز دستشان گرفته وبه دست دیگران خواهد داد[

ادامه مطلب... ]

>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه چهاردهم تیر 1391
مهدويت در قرآن

مهدويتدرقرآن

 

عقيده به ظهور حضرت مهدي پيش از هر چيز به بينش تاريخي برگرفته شده از قرآن کريم مربوط مي باشد. دراين نگاه فرجام تحولات جهان و پايان کشمکش ها و چالش ها در زندگي بشر با پيروزي قطعي حق بر باطل و ايمان بر کفر و فضيلت بر رذيلت، رقم خورده و اسلام به عنوان آيين فطرت بر همه ي مرامهاي بشري ظفر يافته و جهانگير مي گردد. مسأله ي آينده ي بهروز و سعادتمند بشر يکي از ابعاد گفتمان مهدويت را تشکيل مي دهد که قرآن کريم به دفعات منادي آن مي باشد.

1) " هوالذي أرسل رسولَهُ بالهدي و دين الحقِّ ليظهره علي الدّين کلِّه و لوکرهَ المشرکُونَ" [1] .

در اين آيه سخن از غلبه ي قطعي اسلام بر جميع اديان مطرح شده امري که براي شرک آوران ناخوش افتد. به گفته ي مفسران اين تحول سرنوشت ساز به هنگام خروج مهدي روي مي دهد و در آن هنگام کسي نماند جز آنکه در اسلام اندر آيد. [2]  و ازمقداد بن اسود روايت شده که رسول خدا فرمود: «در آن روز بر روي زمين هيچ خانه گلين و موييني نماند مگر آنکه در آن اسلام وارد شود». [3] .

2) " و لقد کتبنا في الزبور من بعد الذِّکر أنّ الأرضَ يرثها عباديَ الصّالحونَ" [4] .

در تفسير اين آيه از امام باقر (عليه السلام) روايت شده که فرمود: «اين شايستگان ياران مهدي در آخر زمان مي باشند». [5] .

3) " و نريد أنّ نمنّ علي الَّذين استضعفوا في الأرض و نجعلهم ائمةً و نجعلهم الوارثين" [6] .

اين آيه در پي آيه ي ديگري فرود آمده که در آن از تبهکاريهاي فرعون ياد شده و آنگاه بشارت به پيشوايي مستضعفان داده است. بي گمان اين امر به طور نهايي با ظهور مهدي (عج) تحقق خواهد يافت.

در حکمتي از نهج البلاغة امام علي (عليه السلام) مي فرمايد: «دنيا پس از دميدن بار ديگر روي به مانهد آنگونه که ماده شتر بدخو به بچه ي خود مهربان شود». و آنگاه اين آيه را تلاوت فرمود. [7] .

4) " وعداللهُ الّذين آمنوا منکم وعملوالصالحات ليستخلفنَّهم في الأرض کما استخلف الذين من قبلهم و ليمکّنَنَّ لهم دينهم الّذي ارتضي لهم و ليبدّلنّهم من بعد خوفهم أمناً يعبدونني لايشرکون بي شيئاً و من کفر بعد ذالک فاولئک هم الفاسقون" [8] .

قندوزي حنفي در ينابيع المودة از امام زين العابدين (عليه السلام) روايت کرده که اين آيه

 درباره ي مهدي قائم نازل شده است. [9]  همو به نقل از تفسير عياشي گفته است که آن حضرت اين آيه را تلاوت کرده و مي فرمود:

«به خدا سوگند ايشان دوستداران ما اهل بيت مي باشند. خداوند به دست مردي از ما که مهدي امت است درباره ي آنان چنين کند». [10] .ya mahdi یامهدی[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه یازدهم تیر 1391
تربيت منتظران آگاه
تربيت منتظران آگاه
بر خلاف آنچه بعضي مي‌پندارند، رابطه امام در زمان غيبت به کلي از مردم بريده نيست، بلکه آن گونه که از روايات اسلامي برمي‌آيد، شمار اندکي از آماده‌ترين افراد ـ که سري پر شور از عشق خدا و دلي پر ايمان و اخلاص فوق العاده براي تحقّق بخشيدن به آرمان اصلاح جهان دارند ـ با حضرتش در ارتباط‌اند.
معناي غيبت امام عليه السلام، اين نيست که آن حضرت به شکل روح نامرئي و يا شعاعي ناپيدا در مي‌آيد، بلکه او از يک زندگي طبيعي و آرام برخوردار است؛ به طور ناشناخته در ميان همين انسان‌ها رفت و آمد دارد. دل‌هاي بسيار آماده را برمي‌گزيند و در اختيار مي‌گيرد و آنها را بيش از پيش آماده مي‌کند و مي‌سازد. افراد مستعد، به تفاوت ميزان استعداد و شايستگي خود، توفيق درک اين سعادت را پيدا مي‌کنند. بعضي از آنان چند لحظه و برخي چند ساعت يا چند روز و جمعي سال‌ها با حضرت بقية الله عليه السلام در تماس بوده‌اند.
آنان کساني هستند که آن چنان بر بال و پرِ دانش و تقوا قرار گرفته و بالا رفته‌اند که همچون مسافران هواپيماهاي دور پرواز، بر فراز ابرها قرار مي‌گيرند، آن جا که هيچ‌گاه حجاب و مانعي بر سر راه تابش جهان‌بخش آفتاب نيست، در حالي که ديگران در زير ابرها و در تاريکي و نور ضعيف به سر مي‌برند.
به درستي حساب صحيح نيز همين است. کسي انتظار داشته باشد که آفتاب را به پايين ابرها فرود آورد تا چهره آن را ببيند. چنين انتظاري، اشتباهي بزرگ و پنداري باطل بيش نيست. اين ما هستيم که بايد بالاتر از ابرها پرواز کنيم، تا شعاع جاودانه آفتاب را جرعه جرعه بنوشيم و سيراب گرديم.
به هر حال، تربيت اين گروه منتظر، يکي ديگر از حکمت‌هاي نهفته در غيبت آن حضرت است
.


برچسب‌ها: امام زمان, وظایف منتظران ظهور مهدی, عج

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه یازدهم تیر 1391
آثار تربیتی انتظار
امروز میخام یه مقاله از محمد صادق حائز شیرازی در باره آثار تربیتی انتظار براتون پست کنم این مقاله رو من از نرم افزار موعود محصول مرکز تحقیقات حوزه ی علمیه اصفهان پیدا کردم .


مفهوم انتظار از ديدگاه حائري شيرازي
موعود:
با سپاس از اينکه اجازه فرموديد خدمتتان برسيم و از محضرتان استفاده بکنيم. موضوع اصلي بحث مساله آثار تربيتي انتظار است. اما در مورد مفهوم انتظار فرج و اينکه چه اراده‏اي از اين مفهوم مي‏شود، ديدگاههاي متفاوتي هست، هم در گذشته و هم در حال حاضر. هر کس با ديدگاهي با مساله انتظار فرج برخورد کرده است و مفهومي خاص از انتظار فرج ارائه داده است و بر اساس همين مفهوم هم مشي اجتماعيش را شکل داده است. با توجه به اهميت مساله و اينکه هر مفهومي که ما از انتظار فرج اراده بکنيم، در عمل اجتماعيمان تاثير مي‏گذارد، به عنوان اولين سؤال بفرمائيد که اصلا مفهوم انتظار فرج از نظر شما چيست و حضرت ‏عالي ديدگاههاي مختلفي را که در اين زمينه هست چگونه ارزيابي مي‏کنيد؟
آيت‏ الله ‏محي‏ الدين‏ حائري ‏شيرازي:
بسم ‏الله ‏الرحمن‏ الرحيم، هر مطلب مفيد و مثبتي قابل تحريف است، مي‏شود با اندک تصرفي، اندک دخالتي مطلب را ازمسير خودش منحرف کرد، شيطان کارش همين است که يک مطلب اصيل را وارونه کند، دين براي يک امري است، شيطان از دين چيز ديگري مي‏سازد. اين همه کساني که انسانهاي بسياري را منحرف کرده‏اند، يعني دين جعل کرده‏اند، حقيقت دين را مسخ کردند، شد يک چيزي که شيطان‏پسند باشد، انتظار هم از اين قبيله مستثني نيست، شياطين بهترين کارشان براي خودشان همين هست که انتظار را از معني اصلي خودش دور کنند، معني انحرافي برايش درست کنند، پس معني ‏اصيل انتظار را ببينيم ‏چيست تا معني انحرافيش مشخص بشود.
معني اصيل انتظار اين است که انسان در خودش زمينه آمادگي براي اطاعت و پيوستن به آن حضرت‏ را پيدا بکند و همچنين ‏زمينه را براي آن حضرت آماده کند. يعني هم خودش آماده باشد براي پيوستن به آن حضرت، هم براي آن حضرت زمينه ‏سازي بکند. بعضي‏ها يک بعد انتظار را گرفته‏اند و آن اينکه مي‏گويند آن حضرت تا نيايد امور اصلاح نمي‏شود اما اينکه آيا لازم است که ما کاري کنيم تا براي آن حضرت زمينه هموارتر بشود، اين را مي‏گويند به ما مربوط نيست، اين برداشت غلطي از انتظار است، اين ياس است، اين انتظار نيست. مي‏گويند از دست ما کاري ساخته نيست. صاحبش مي‏آيد خودش امور را اصلاح مي‏کند، خير از دست‏ شما کاري ساخته است، بعضي جايگاه تقدير را و جايگاه مقدرات را نشناخته‏اند، جايگاه تقدير و مقدرات اين نيست که از انسانها سلب اختيار کنند، سلب قدرت کنند، تقدير جاي خودش را دارد، قدرت و اختيار انسان هم جاي خودش را دارد و به دليلي که انسان مختار است و خدا امانت قدرت را به انسان داده است، اين زمينه انتظار فراهم مي‏شود. چرا؟ چون آن روزي که آن حضرت مي‏آيد اينطور نيست که ايشان از انسانها، سلب قدرت مي‏کند و انسانها را به راهي که مي‏رود مجبور مي‏کند، اگر بنا بر چنين کاري بود نياز به انتظار نبود، در همان سال وقتي که ايشان چهار ساله بودند، نه، وقتي که ايشان ده يازده ساله بودند يا پانزده ساله بودند يا بيست ‏ساله بودند اگر بنا بر اکراه بود خوب همان موقع اقدام مي‏شد نياز نبود که اين همه زمان بگذرد و قرآن مکررا مي‏فرمايد:
«انلزمکموها و انتم لها کارهون‏» [1] .
با اينکه شما بدتان مي‏آيد و کراهت داريد، شما را به قضيه ملزم بکنيم؟ يا مي‏فرمايد:
«انما انت مذکر لست عليکم بمصيطر»; [2] .
«لست عليهم بوکيل‏» [3] .
پس اين مجموعه‏ها نشان مي‏دهد که آن حضرت در انتظار مساعد شدن شرايط و اذن پروردگار جل و اعلي است، پروردگار متعال هم برنامه‏اش اين نبوده است که مردم عوض نشدند او عوض کند، چه ظهور، چه غيبت، جزء اين آيه هستند: «ان‏ الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم‏» [4] .
آن روزي که غيبت صورت گرفت، باز باعثش مردم شدند، مردم يک کاري کردند که نعمت ازشان سلب شد و آن روزي که حضور پيدا بشود قبلش مردم عوض شده‏اند، «ذلک بان الله لم يک مغيرا نعمة انعمها علي قوم حتي يغيروا ما بانفسهم‏» [5] .
يا مي‏گويد: «ان عدتم عدنا» [6] .
اگر شما برگرديد ما برمي‏گرديم، گاهي هم در توبه را باز مي‏کند و خدا لطفي مي‏کند در آنجا و مي‏گويد: «تاب‏ عليهم ‏ليتوبوا» [7] .
ملاحظه وضعيتشان و ضعفشان را کرده است، نظري کرده است، اجازه داده است که دلشان بشکند و توبه کنند، آن هم جايگاه خودش را دارد. پس اصل غيبت که شروع شد از ناشکري شروع شد، کاري با امام يازدهم کردند شيعيان که با هيچ ‏کدام از امامان نکردند، يک نامه‏اي به ايشان نوشتند که پولهايي را که ما خدمتتان فرستاديم شما بيلانش را به ما بگوييد در «تحف العقول‏» حضرت پاسخشان را اينطوري دادند که اگر اين امامت امر مستمري است چرا اين سؤال از يکي از پدران من نشد، چرا آنها متهم به اين معنا نشدند؟ بعد از آن حضرت نپذيرفت و دستور فرمود پرده سياهي در اتاق ايشان آويختند، مردم مي‏آمدند از پشت پرده سؤال مي‏کردند و مي‏رفتند. اين هم پرده غيبت است. اين حرکت است، چون خداي تعالي مي‏توانست آسمانها و زمين رادر يک لحظه خلق کند اما آنها را شش روزه آفريد، در روايت داريم که اي براي «اناته‏» است، «تاني‏» است، خداوند «تدرج‏» را دوست دارد، اين متين‏تر است. پس اول غيبت کبري است‏با نواب لاعلي التعيين [غيرمعيني]، که حضرت ديگر تعيين نمي‏کنند، قلوب مردم به سمتي برود و آمادگيشان و ساخته‏شدنشان براي ظهور، معناي انتظار اين است که هم خودش را فرد آماده کند براي پيوستن به آن حضرت، و هم ديگران را براي اين کار تشويق کند و براي اين کار تمهيد مقدمات کند. در يک مصداق کوچک مي‏شود اينطوري مثال زد، امام راحل، قدس‏ سره، در نجف بود و مردم آرزو داشتند بيايد ايران، همکاري با او مي‏کردند با اينکه در بينشان نبود، نوارش را تکثير مي‏کردند، صحبتش را اشاعه مي‏کردند، ذکر خير او مي‏کردند، اطلاعيه به نفعش مي‏دادند، کار برايش مي‏کردند، تا امام رفتند به پاريس. باز هم مردم در اينجا تظاهرات مي‏کردند، راهپيمايي مي‏کردند، آن اندازه تلاش کردند، کار کردند، تا حکومت‏ شاه را فلج کردند، تا امام آمد و حکومت هم نتوانست کاري بکند، اين نقش مردم بود. آمدن امام بر اساس کار و حرکت و تلاش مردم است، از مردم حرکت، از خدا برکت، نتيجه‏اش اين شد که آمد. ظهور هم مثل همين است، در قبل از ظهور هم بايد، اينهايي که دوستان آن حضرت هستند، آنچنان کار کنند که دشمنان آن حضرت فلج ‏بشوند. آنچنان تبليغ کنند، ترويج کنند، نام ببرند که اسم آن حضرت، انتظار آن حضرت، آمدن آن حضرت، يک امر شايع و رايجي بشود. اين مي‏شود انتظار حقيقي. بعضي‏ها مي‏گويند ما چکار داريم که مي‏آيد ما خودمان اصلاح مي‏کنيم، اين غلط است، اين عينا مثل قضيه دعاست، فرد مي‏گويد من در مساله روزي بايد کار کنم، دعا يعني چه، يکي ديگر مي‏گويد، دعا مي‏کنم، کار يعني چه؟ اما دستور اين است که انسان کار بکند، دعا هم بکند، اگر دعا بکند و کار نکند، روايت داريم چند دسته دعايشان مستجاب نيست، يکيش اين است که کسي در خانه بنشيند و بگويد «اللهم ارزقني‏» مي‏گويد خداوند متعال به تو دست داده است، پا داده است، اينها وسايل روزي است، صلاح دانستم مي‏دهم، مي‏روي بيرون ممکن است صلاح ندانم و ندهم. تو معذوري، در مساله انتظار تلاشمان را بايد بکنيم، دعا هم بايد بکنيم، دعاي براي تعجيل ظهور و تلاش براي آن. خداوند متعال نمونه دعاي مستجاب را اينجوري مي‏گويد، موسي عليه‏السلام، وقتي رسيد به چاه ديد که عده‏اي در اطراف چاه جمع شده و مي‏خواهند به گوسفندانشان مي‏خواهند آب بدهند، دو زن هم در آنجا ايستاده‏اند و منتظرند. آمد پيش آنها و گفت ‏شما چه چيزتان است؟ «قال ما خطبکما قالتا لا نسقي حتي يصدر الرعاء» [8] .
گفتند: جلوي ‏چشم ‏اين ‏چوپانها آب نمي‏دهيم، تا اينها بروند «فسقي‏ لهما» رحم کرد به اينها و برايشان آب کشيد، «ثم تولي الي الظل‏» [9] .
در آفتاب نايستاد و دعا کند، مي‏خواست در حال خودش باشد. از اين جهت رفت توي سايه، «فقال رب اني لما انزلت الي من خير فقير» [10] .
کارش را کرد، بعد دعايش را هم کرد، ما داريم در روايت «ارحم ترحم‏» رحم کرد به آنها خدا هم به او رحم کرد. تلاش کرد در حد خودش براي ديگران، اما فرج شد براي خودش، از اين جهت مي‏گويند دعا کنيد براي فرج ما که فرج مي‏شود براي خودتان، موسي، عليه‏السلام، آب کشيد براي دختران شعيب اما فرج شد براي خودش، در آن وقتي که درخواست مي‏کرد «لما انزلت الي من خير فقير» ما نمي‏دانيم چه خيري مي‏خواهد، علي، عليه‏السلام، مي‏داند، مي‏فرمايد: «والله ما ساله الا خبزا ياکله‏» [11] .
منظور موسي از خبز يک تکه نان بود، يک کف دست نان، از بس علف خورده بود «لانه کان ياکل بقلة‏ الارض و لقد کانت ‏خضرة‏ البقل تري من شفيف صفاق بطنه‏» [12] .
از زير پوست ‏شکمش سبزي علف پيدا بود، پيداست که همه چربي بدنش آب شده بود در اين مدت، اين خيلي حرف است که علي،عليه‏السلام، مي‏فرمايد: سبزي علف از زير پوست ‏شکمش پيدا بود، موسي عليه‏السلام چقدر پوستهايش نازک شده بود و چقدر هم علف خورده بود، اما با اين همه علف خوردن به کسي نگفت‏ يک تکه نان به من بده، مناعت طبع موسي را نشان مي‏دهد. خوب گاهي انسان از خدا يک پاره نان مي‏خواهد، او به اندازه حاجتش مي‏خواهد خدا به اندازه کرمش به او مي‏دهد. خدا براي او مساله زن را حل کرد، مساله اشتغال را حل کرد، مساله مسکن را حل کرد، الان مساله جوانان ما و احتياجات عمده جوانان ما اين چهار تاست، شغلي، خانه‏اي، همسري، بعد هم براي ادامه تحصيل کنکور بدهند و وارد دانشگاه بشوند، خداوند متعال همه اينها را براي موسي عليه‏السلام فراهم کرد. اول گفت: «اني اريد ان انکحک احدي ابنتي هاتين‏» [13] .
همه مي‏روند سراغ فردي که او پيشنهاد کند به پدر زن، پدر زن پيشنهاد مي‏کند به داماد، يکي از اين دو تا دختر را مي‏خواهم به تو بدهم، اين از زنش، «علي ان تاجرني ثماني حجج‏»; [14] .
هشت ‏سال برايم کار کني، اين هم از شغلش، الان که مي‏خواهد دست توي اين سفره بکند بر اساس قرارداد است، ميهمان نيست، تصدقي و اعانت و اينها نيست، از همين امشب غذايي که مي‏خواهد بخورد بر اساس اين است که مي‏خواهد کار بکند، از حالا جزء قرارداد است. چون اجير اينهاست‏ بايد به اجير مسکنش را هم بدهند، چون کار مي‏کند، در مقابل کار مسکن مي‏گيرد و زن مي‏گيرد و قوت و غذا و بالاتر از هر سه اينها دانشگاه است، چه استاد دانشگاهي بهتر از شعيب و دانشگاهي بهتر از تربيت پيغمبر، شما دانشگاه تربيت معلم يا تربيت مهندس داريد اما اينجا دانشگاه تربيت پيغمبر است، خوب او يک تکه نان خواست، اينطوري بهش دادند، خدا به ما مي‏آموزد عمل کنيد، دعا هم کنيد، در انتظار هم، هم عمل، هم دعا، هر کس بگويد من تلاش مي‏کنم براي آن حضرت، دعا نمي‏کنم، اشتباه مي‏کند. هرکس بگويد من دعا مي‏کنم، کاري از دست ما ساخته نيست، ما فقط نشسته‏ايم. پس آنها انتظار افراطي و تفريطي و اين هم حد وسط، حد اعتدال، اين نوع انتظار، اثر تربيتي‏اش اين است که من مي‏گويم. من براي اصلاح عالم، هر کاري را مقدورم شد مي‏کنم، هر چه را که نتوانستم او مي‏آيد تکميلش مي‏کند، ما مي‏خواهيم اين عالم را بسازيم، هر اندازه‏اش را که بتوانم مي‏کنم، او مي‏آيد تکميل مي‏کند، من وقتي که بدانم که اين کار من ديگر کسي دنبالش را نمي‏آورد، انگيزه کار کردن از من گرفته مي‏شود، وقتي که من مي‏دانم بالاخره ديگران مي‏آيند و اين امور درست مي‏شود، من هيچ نگران نيستم، چقدر از کار را مي‏کنم، طلبه تربيت مي‏کنم که برود انصار ايشان بشود. چون مي‏دانم که آقا بعدا از اينها استفاده مي‏کند. هيچ نگراني نيست، خستگي، افسردگي حاصل نمي‏کند، اثر ديگرش اين است که انسان در حين انتظار اين حکومتهايي که هست قبول ندارد مي‏گويد اينها طاغوتند، الا يک حکومت انتظار که اهل انتظار باشد، آن حکومت را قبول دارد. بيعت‏ با اينها نمي‏کند چون منتظر است که با آقا بيعت کند، ببينيد کسي که منتظر است از آن سفره بخورد، از اين سفره نمي‏خورد، مي‏گويد سفره ما بعد از اين هست. خودش را از اين وضعيت ‏سير نمي‏کند، حالش، حالت مسافر مي‏شود، آن حال منتظر است، حال منتظر يک حال قائم است نه يک حال قائد، ببينيد شما نشسته باشيد بخواهيد از اين طرف اتاق نشسته برويد آن طرف اتاق، چقدر طول مي‏کشد و چقدر زحمت دارد، اما اگر برخيزيد چقدر راحت مي‏توانيد کار کنيد. توان انسان را انتظار بالا مي‏برد، ببينيد بعضي مي‏پرسند مثلا چه‏ کار مي‏کند؟ «جعل الله الکعبة البيت الحرام قياما للناس‏» [15] .
اين کعبه را اينطوري نگاهش نکن. هر که به اين کعبه معتقد باشد از جايش برمي‏خيزد، مي‏گويد ديگران دل به دنيا بسته‏اند، نشسته‏اند سر سفره دنيا همين را کرده‏اند خانه و مسکن، اين بيت‏الله انسان را از خاک بلند مي‏کند، انسان را سراپا بلند مي‏کند، انتظار هم همين‏طور است، انتظار انسان را سرپا مي‏کند، روحيه به انسان مي‏دهد، يک اثر ديگر انتظار اين است که به انسان سنخيت مي‏دهد با آنها، چون به خودش مي‏گويد من منتظر آنها هستم اما اگر آنها آمدند و گفتند ما تو را قبول نداريم، چه ‏کار کنم؟ قرآن را مشاهده مي‏کند که طالوت گفت که «ان الله مبتليکم بنهر فمن شرب منه فليس مني و من لم يطعمه فانه مني الا من اغترف غرفة‏ بيده‏». [16] .
خوب مي‏گويد آقا امام زمان عليه‏السلام هم که قيام مي‏کند اول جنودش‏313 نفر است، طالوتيها هم که‏313 نفر بودند پس وقتي که در313 اين دو تا مشترکند، جنگ بدر هم‏313 تا بوده است، پس يک مشترکات ديگري هم دارد. نه همين شرب که به من بگويد هر کس خورد با ما نيست، هر کس نخورد از ماست مواظب مي‏شود که از قدرتش سوء استفاده نکند، از آنچه که در اختيارش هست، «الا من اغترف غرفة بيده‏» تا «من لم يطعمه فانه مني‏» بشوي، پس انتظار اين خاصيت را دارد که دريچه‏اي است‏ بسوي نور.
انتظار مي‏گويد اصلا آن حال تو اين نيست منتظرش شو، و همين مي‏شود نفس‏کش او، زمينه تنفس او، مثل نماز، نماز براي انسان تنفس است، که اين همه فاني، اين همه کوچک، اين هم يکجور ديگر بازي، يک طرفي هست که انسان با آن بازي نکند، وگرنه اين همه عالم را ببيند، اگر اين نماز نباشد، اين انسان دق مي‏کند و انتظار هم نباشد انسان مؤمن دق مي‏کند. پس اثر روحي مي‏گذارد، اثر تربيتي مي‏گذارد، اثر اخلاقي مي‏گذارد و بالاتر از همه ايشان گفته‏اند: شما دعا کنيد براي تعجيل فرج ما که همين کار، فرج خود شماست.
موعود:
ببخشيد در صحبتهاي شما نکته‏اي بود، در ارتباط با برخورد شخص منتظر با حکومتهايي که در زمان غيبت وجود دارند، اين نکته ممکن است اين سؤال را پيش بياورد که پس حرکتي که در کشور ما براي تشکيل يک حکومت اسلامي ايجاد شد، چگونه بايد توجيه کرد؟ اين حرکت چگونه با مساله انتظار قابل جمع است؟
آيت‏ الله ‏محي‏ الدين‏ حائري ‏شيرازي:
جمهوري اسلامي خصلت‏ بالايش همين انتظار است، امام راحل هميشه مي‏فرمود «ما منتظر طلوع خورشيديم‏»، «ان شاءالله اين حکومت را ما به صاحب اصليش بسپاريم‏»، نسبت‏ به غير اين حکومت‏ بله، بگويد آنها فاسقند، آنها فاسدند، آنها موانع راهند، از من نيستند، من از اينها نباشم، امانسبت‏به اين حکومت‏بايد معتقد باشد، براي پيوستن به آن حضرت آمادگي داشته باشد که افراد را به حضرت ملحق کند، اما اينکه کار آن حضرت را اين حکومت مي‏کند، خير، آنطوري که حضرت اقامه عدل مي‏کنند، اينها هم مي‏توانند، نه، اينها مي‏توانند زمينه‏چيني کنند، چرا، بعضي از امور را هم اينها تجربه کنند که زمينه فراهم بشود، مثلا ما مي‏گوييم ولايت مطلقه فقيه، خوب کسي که به ولايت مطلقه فقيه معتقد بود و راضي شد به ولايت مطلقه امام به طريق اولي حاضر مي‏شود که براي غير معصوم ولايت مطلقه قائل بود و اينطوري از آن اطاعت کرد، تمريني مي‏شود براي اطاعتش از معصوم و معمولا هم اينطور بزرگان وقتي که مي‏آينديکضرب‏نمي‏آيند، يک‏امتحاني مي‏کنند، يک‏ آزمايشي مي‏کنند، يک سر و چشمي آب مي‏دهند و بعد مي‏آيند. هر عاقلي اينطوري است، امام حسين،عليه‏السلام، وقتي که کوفيان اين همه نامه نوشتند، مسلم بن عقيل را فرستاد که سالي که نکوست از بهارش پيداست، با ايشان چه کنند. معلوم مي‏شود که با آن حضرت چه مي‏کنند. امام راحل را که براي اين امت فرستادند مثل مسلم بن عقيل بود، اگر با او خوشرفتاري مي‏کردند پيدا بود که مي‏شد براي آن آقا هم اينها مريدهاي خوبي باشند. واقعا هم مردم براي امام مريدان خوبي بودند، استقبالي از او کردند پنج ‏ميليوني. وقت رحلتش هم بدرقه‏اي کردند بيشتر از آن استقبال، هر چه هم فتوا داد رعايت احترام فتوايش را کردند با سنتش و آدابش و عاداتش و مي‏گفتند مرجع هرچه بگويد، هشت‏ سال جنگيدن را لازم کرد، آدم يک روز بجنگد، دو روز بجنگد، يک ماه، يک سال، آن هم با دست ‏خالي، اينها همه‏اش پيداست که آن وفاداري که به آن حضرت کردند براي اين حضرت هم مي‏کنند.
موعود:
وقتي که ما معارفي را که از ائمه معصومين،عليهم‏السلام، در مورد انتظار به ما رسيده است مورد مطالعه قرار مي‏دهيم، مي‏بينيم که تعبيرات خيلي بلندي در مورد اصل مساله انتظار در آنها وجود دارد، تعبيري مثل اينکه «افضل‏ العبارة انتظارالفرج‏». اين موضوع اين سؤال را در ذهن ايجاد مي‏کند که حالت ‏يک انسان منتظر با حالت ‏يک انسان غير منتظر چه تفاوتهايي دارد؟ چه چيزي به انتظار اين فضيلت را بخشيده که «برترين عبارتها» شده است؟ اصولا وجه مميزه انسان منتظر چيست؟
آيت‏ الله ‏محي‏ الدين‏ حائري ‏شيرازي:
انتظار و عدم انتظار مثل مسافر و حاضر است، کساني که اهل دنيا هستند قصد اقامت کرده‏اند، کساني که اهل آخرت هستند توي دنيا قصد اقامت ندارند، حالت مسافر دارند. مسافر چه کار مي‏کند؟ مسافر مثلا مي‏خواهد برود کشور عربستان، مي‏خواهد برود در آنجا مثلا متوطن بشود، نمي‏خواهد برود حج و برگردد، يک کساني هستند که مي‏خواهند بروند خارج و بمانند و ديگر برنگردند، اينها چه کار مي‏کنند، همين‏ها کافي است‏براي مطالعه کار، اينها همه‏ چيزشان را دلار مي‏کنند، فرششان، باغشان، تجارت‏خانه‏شان، همه‏شان را پول مي‏کنند مي‏گذارند توي بانکهاي خارج، کسي هم که اهل آخرت است، همه را مي‏فرستد توي بانکهاي آخرت، اينجا مصرفش نمي‏کند، پس آن کسي هم که معتقد است‏ به آخرت، حالتش، حالت مسافر دارد که قصد رفتن کرده است، حالتش اين است که همه چيزش را تبديل به جنس ارز آن کشور مي‏کند، انتظار هم همين حال را به انسان مي‏دهد که شايد امشب آمد، شايد امروز صبح آمد، در روايات نگفته‏اند که آقا ده سال ديگر مي‏آيد، بيست ‏سال ديگر مي‏آيد، راوي مي‏گويد که به آقا امام صادق،عليه‏السلام، عرض کردند که آقا من نماز صبح را که خواندم دلم مي‏خواهد بخوابم اما مي‏ترسم که خورشيد از مغرب طلوع کند (چون در روايت است که از علائم است) اگر خورشيد از مغرب طلوع کند آن وقت من آماده نباشم به خاطر اينکه مي‏خواهم نگاه کنم ببينم از کدام طرف طلوع مي‏کند امروز روز ظهور است. الان شمشيرم را بردارم و آماده باشم براي قيام، خوابم نمي‏برد، حضرت فرمودند: نه بگير بخواب. روزي که بايد آفتاب بزند از مغرب سپيده‏اش هم از مغرب مي‏زند، ببينيد آقا چطوري با اين حرف زد، نگفت آقا اين قضيه مربوط به حالا نيست مربوط به نوه پشت چندمي من است، ايشان که اينقدر منتظر بود که هر روز به دنبال وقتش‏ مي‏گشت ‏آقا حالش ‏را به‏ هم ‏نزد، گفت‏ حال ‏خوشي‏ دارد بگذار در حال خودش‏ باشد، حال ‏انتظار قربي داشت. حضرت ‏آب ‏سرد نريخت‏ رويش. از اين جهت ‏بسياري مي‏گفتند همين امروز ممکن است آقا ظهور کند. زمان نمي‏گفتند، مي‏گفتند شايد همين جمعه آمد، اين حالتي که آنها مي‏خواستند اين بوده است که انسان آمادگي خودش را حاصل کند، خوب وقتي که انسان آماده شد، مرگ هم بخواهد در آن حال آمادگي برسد، پشيماني ندارد، مي‏سازد انسان را از نظر اخلاقي.
موعود:
يکي از مسائل مهمي که الان وجود دارد مسئله تهاجم فرهنگي و مسائلي است که در مورد جوانها وجود دارد، به نظر شما ما چه استفاده‏اي مي‏توانيم از ترويج فرهنگ انتظار و توسعه فرهنگ مهدويت و انتظار براي اصلاح وضعيت فرهنگي، بخصوص جوانان داشته باشيم. با ترويج فرهنگ انتظار چه تاثيري مي‏توانيم بگذاريم در اصلاح جوانان و هدايت آنها به طريقي مطلوب؟
آيت‏ الله ‏محي‏ الدين‏ حائري ‏شيرازي:
فرهنگ انتظار ولايت انسان را حفظ مي‏کند و با ولايتش انسان هر چه بخواهد بشود، مي‏شود «الله ولي الذين امنوا يخرجهم من الظلمات الي النور» [17] .
ولايت است که سبب مي‏شود که انسان از ظلمت ‏به سوي نور بيايد اين وقتي که انتظار آقا را دارد چهره ولايت در انتظار تجلي مي‏کند، من اين را برايتان توضيح بدهم يعني چهره ممکن است ابعاد مختلف داشته باشد، کسي به نام زيد مي‏خواهد توي اتاق بيايد، هرکسي نسبت ‏به زيد موضعي مي‏گيرد. آنکه از زيد طلبکار است مي‏گويد به او بگويم و طلبم را از او بگيرم، او که به زيد بدهکار است ‏يا مي‏خواهد از زيد فرار کند که زيد را نبيند يا مي‏خواهد بدهيش را به او بپردازد، خلاصه هرکس يک جوري با او برخورد مي‏کند. وقتي که مي‏گوييم ولايت، وقتي که امام حاضر است، ولايت‏يعني اطاعت، وقتي که امام غايب است، نيست که از او اطاعت کني، انتظارش را که مي‏کشي ولايت در همين انتظار تجلي پيدا مي‏کند. وقتي که ولايت آمد همه چيز مي‏آيد،اول ولايت ‏بعد نماز، اين ولايت است که به نماز روح مي‏دهد، چطور مي‏گوييم اول لباس غصبي نباشد بعد نماز، زمين غصبي نباشد، بعد نماز، انتظار جلوگاه ولايت است.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه هشتم خرداد 1391
دعا - نتیجه دعا

دعا غیبت را تبدیل به حضور میکند – فبلا  گفتیم که مشکل ما غیبت نیست بلکه غفلت است – ما با دعا از غفلت خارج میشویم میفهمیم که داریم در کنار کسی زندگی میکنیم  که دارد ما  را میبیند و حواسش به ما هست  -  اصلا مگر میشود که امام زمان نباشد ؟ اگر امام زمان نباشد یعنی روح قرآن نیست ! و این به معنی مردن قرآن است . حال که قرآن زنده است یعنی امام زمان هم  هست – امام مان درکنار ما زندگی میکند  و مارا میبیند

ولی ما

 به خاطر غفلت خود از آن بی خبریم

اما یک سوال : ماکه این همه دم از فدرت خدا میزنیم و میگیم که از ائمه محافظت میکنه .دعامون چه سودی برای امام زمان داره ؟  اگر ما برای امام زمانمان دعا نکنیم (( دعای اللهم کن لولیک ....)) به امام زمانمون آسیبی میرسه و دچار مشکلات جسمی و روحی و  روانی میشه ؟

نه اینطور نیست دعای نکردن  ما برای امام زمان ضرری نداره و تاثیری بر حالات امام زمانمان نمیزاره

خدا همیشه بواسطه لشگر هایی از انسانهای وارسته و فرشتگان و قدرت های پنهانیی از امام زمان دفاع میکنه .

در واقع دعای ما برای خود ما مفید است – دعای ما باعث میشود  که ما هم جزیی از همان انسانهای وارسته باشیم و در صف محافظان امام  زمان قرار بگیریم  دعای ما باعث میشود تا به امام زمان نزدیکتر شویم و خوبی ها و مهربانی های او را بهتر درک کنیم

هرچه ما به امام مان خود را نزدیکتر کنیم امام زمان هم خود را به ما نزدیکتر میکند

اگر ما یک قدم به سوی امام زمانمان برداریم او صد قدم خود را به ما نزدیکتر میکند

چون

او عاشق شیعیانش است

آن وقت است که اگر از امام زمانمان کمک بخاهیم او بلا فاصله به ما کمک میکند – در درسمان – در زندگیمان – در کارمان و در .............................

 ما با دعایمان غیبت را برای  خودمان تبدیل به حضور میکنیم  و به امام مان نزدیکتر میشویم[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1391
یا فاطمه(س) به کدام دلیل گریان و محزون شدی ؟
همه آنچه درگستره ی زمین بود به انسان وام داده شد تا به راه بیفتد ،کوله باری، نانی و عصایی که به مدد آن  این مسافر در سفر  دراز خود ، فراز و نشیب ها را پشت سر نهاد. و راهنمایی که او را از میان واحه ها و  وادی ها به پیش میبرد، تا به کعبه ی آرزو ها و امید ها نزدیک شود . اما امان از زمانی که آن راهنما ،آن پیر  فرزانه و آن رسول گرامی  از دنیا رفت . افسوس از زمانی که عده ای همچون کفتار ها و لاشخورها یی فرصت طلب در سایبان شوم سقیفه جمع شدند تا جانشین آن رهبر و راهنما را از میان خود انتخاب کنند .در حالی که آن پیر فرزانه در حضور خود آنها جانشین خود را شیر خدا و فرزندان او معرفی کرد بود .

آه  از زمانی که آن دیو های پست بر در خانه وحی هجوم بردند و ناموس خدا –همو که خشم او خشم خدا بود و خشنودی اش خشنودی خدا – را میان درو دیوار قرار دادند تا از شیر خدا بیعت بگیرند . در حالی که خود روزی با او بیعت کردند و خلافت را به او تبریک گفتند .

امان از مردمی که صدای «هل من ناصر ینصرونی » آن شیر خدا و یار و یاور او فاطمه (س) را نشنیدند  و امان از مردمی که در خانه شان را بر روی فاطمه (س) و فرزندانش بستند .

آه از  مردمانی که با چشمان خود دیدند فاطمه (س) را که بین در و دیوار مانده  بود و شنیدند صدای شکستن پهلوی او و ناله هایش را که «آه فضه محسنم را کشتند » اما حتی قطره ای اشک از دیدگانشان جاری نشد .

وای بر آنهایی که صدای سیلی خوردن فاطمه(س)  در میان  کوچه ها را شنیدند  و به  زمین افتادن گوشواره هایش را دیدند  اما فقط سکوت کردند  و چیزی نگفتند

وای بر آنهایی که سلام آن پدر مهربان امت –همو که آوازه ی فتح خیبرش تمام عالم را فرا گرفته بود – را بی جواب گذاشتند بدا به حال آنها که فاطمه را غمگین و محزون کردند و گفتند «علی به فاطمه بگو یا شب گریه کند یا روز »

یا فاطمه(س)  به کدام دلیل گریان و محزون شدی ؟

میدانیم که تو نه از درد سیلی بلکه از درد همسرت که سیلی خوردن تو را دید و صبر کرد  و نه از درد شکستن پهلو که از شکستگی دل علی(ع) گریان شدی و این را هم می دانیم که تو نه از درد بازوی متورم خود بلکه بر بازوان بسته ی شیر خدا غمگین شدی ، غربت و مظلومیت مولا و امام زمانت تو را این گونه بیمار و نالان کرد .

و تو میسوزی به  حال مردمی که از حجت خدا روی بر می گردانند و طوری زندگی میکنند که انگار حجت خدایی در میان آنها نیست و سوز محرومیت از حجت خدا را تو می فهمی . و دل تو میسوزد به حال آخرین فرزند معصومت ، همو که خدا اورا ذخیره ی خود ساخته تا روزی آشکارش کند .


 پس ای فاطمه به ما که  دوستداران تو هستیم درس وفای به امام زمانمان را بده
برچسب‌ها: رفاقت با اعمه, دل تنگی و مشکلات

[ ]
>[ مرتبط با ] : فاطمه (س)، امام زمان
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه سی ام فروردین 1391
آب گوارا

آب گوارا

«الإمامُ الماءُ العَذْبُ عَلَي الظَّماء»..

امام آب گواراست، در وقت تشنگي.

کسي که در نهايت تشنگي و خستگي، در تابش شديد آفتاب و گرماي سوزان راه مي‏رود، مي‏فهمد که آب گوارا يعني چه و يک قطره آب، در آن حال، قدر بي‏اندازه دارد. اين است که کساني معني امام را مي‏فهمند که به تشنگي رسيده‏اند. آيا انسان‏ها از اين آب شيرين استفاده کافي مي‏کنند؟!

شکر اين نعمت، وقتي ادا مي‏شود که تشنگان براي رفع تشنگي، از آن آب شيرين استفاده کنند ؛ نه اين که آن را رها کرده بخواهند با هر آب تلخ و شوري رفع عطش کنند.

از بالاترين مصاديق اين عطش، تشنگي در مسائل اعتقادي است. چند درصد از شيعيان، براي رفع اين عطش، سراغ امام عليه السلام و سخنان ايشان مي‏روند؟! آيا براي احاديث ائمه عليهم السلام شأن مناسبي قائل هستند يا اين که گفتار متکلّمان غير مسلمان يا دانشمندان ضدّ شيعه را مبناي «دين شناسي» قرار مي‏دهند؟ اين امر مورد ابتلاي متفکّران و دانشمندان جامعه است نه مردم عادي و متأسفانه آن‏ها - چنان که بايد و شايد - بهاي لازم را به سخنان گهربارِ اهل بيت عليهم السلام نمي‏دهند.

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، دعا
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390
امام رضا

 ya reza

 تو دل یه مزرعه یه کلاغ رو سیاه                                                       

هوایی شده بره پا بوس امام رضا

اما هی فکر ميكنه اونجا جای کفتراس

اخه من کجا برم یه کلاغ که روم سیاس

من که توی سیاهیا از همه روسیاترم

میون اون کبوترا با چه رویی بپرم

تو همین فکرا بودش کلاغ عاشقمون

یه دلش میگفت برو یه دلش میگفت بمون

که یهو صدا یی گفت تو نترس و راهی شو

به سیاهی فکر نکن تو یه زائری برو[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه سوم بهمن 1390
هدایت گر

السلام عليك و علي آبائک الطیبین طاهرین

مولای من در آن هنگام که دلم می گیرد وقتی با شما درد دل بازگو میکنم گویا حلال مشکلاتم را یافته ام ، آرامشی بر دلم می نشیند که گویا بر دست مهربانتان مرا نوازش میکنی  و به حرفهایم پدرانه  گوش می دهید ؛ از خداوند میخواهم که هر روز  محبتی که در درونم نسبت به شما و به خاطر عنایت  خود شما پدیدار شده را بیشتر و بیشتر کند  و هر چه زود تر صدای (( الا یا اهل العالم ، انا بقیة الله )) را بشنوم , آری صدای شما ای " حجت الله " و ای " ولی الله " شما که مظهر ایمانید

یا صاحب الزمان شما را مهدی نامیده اند چون هدایت شده ی هدایت گر هستید .

مهدی جان  ، مولای من ، شما را غایب نامیده اند از این جهت که ظاهر نیستید نه از این جهت که حاضر نیستید

به راستی که شما هر لحظه بر اعمال ما ناظر هستید

غایب نامیدن شما بهانه ای است برای شیطان تا مردم را از یادتلن غافل گرداند و عاقبت، آنان را دز آتش افکند

خداوندا مارا در اعتقاد به امام زمان  و دعای بزای فرج ایشان ثابت قدم نگهدار  و روز های غیبتش را بر ما ببخش  و به برکت توسل جستن به اهل بیتت ما را از آتش دوزخ نگهدار


برچسب‌ها: غیبت امام زمان, نظارت امام زمان, درد و دل با امام زمان, مهر و محبت امام زمان, عشق امام زمان

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : شنبه یکم بهمن 1390
آخر الزمان
«آخرالزمان» اصطلاحي است که طي سالهاي اخير بارها شنيده‏ايم و هر چه پيش مي‏رويم بر کاربرد آن افزوده مي‏شود.

گرچه آخرالزمان از اعتقادات خاص شيعه است و ريشه در تفکر اسلامي دارد اما منحصر به مسلمانان نيست و معادلهاي اين کلمه، در اديان ديگر کاربرد وسيع و متنوعي دارد. حتي در مکاتب و مباحث سياسي غير ديني نيز بحثهاي متعددي راجع به آن صورت گرفته است.

آنچه که در بين تمامي اديان و حتي مکاتب غير ديني راجع به «آخرالزمان» مشترک است، اشاره به مقطعي از تاريخ انسان است که در آن، بشر به عالي‏ترين برنامه و اسلوب اداره زندگي اجتماعي دست يافته و به وسيله آن فصل نويني از همزيستي متعالي توأم با صلح، آرامش، عدالت و رفاه جهاني را آغاز مي‏کند. تأکيد اديان و فرهنگهاي متأثر از آن بر اجتماع انسانها در قالب «مدينه فاضله»، «آرمان‏شهر»، «شهر سالم»، «اورشليم»، «اتوپيا» و... دقيقاً مبتني بر همين اعتقاد است. البته يکي از وجوه تمايز اعتقاد به آرمان‏شهر و جامعه موعود بر پايه اديان الهي با اعتقاد به اين موضوع بر پايه مکاتب دست‏ساز بشر (مکاتب اومانيستي)، ديدگاه‏هاي ارائه شده در زمينه ريشه تأسيس چنين جامعه‏اي است. پيروان اديان آسماني، ريشه آن را در «ظهور منجي آخرالزمان» مي‏دانند و پيروان ايسمهاي منحرف غير ديني، آن را ثمره سير تکاملي جوامع انساني دانسته و پايان تاريخ مي‏نامند. [1] .

به هر حال آنچه مسلم و انکارناپذير است، انتظار تمام عالم براي فرا رسيدن روز موعود و نجات انسان از پليديها و زشتيها و آغاز حکومت صالحان بر کره خاکي است و البته مترقي‏ترين، کامل‏ترين و صحيح‏ترين باور، اعتقاد آخرالزماني شيعه مبني بر ظهور امام دوازدهم (ع)، حجت غايب، حضرت ولي‏اللَّه‏الاعظم، ارواحنا فداه، مي‏باشد.
شيعيان براساس وعده‏هاي داده شده از سوي رسول اکرم (ص) و ائمه طاهرين (ع) منتظر تحقق موعد قيام و ظهور قائم آل محمد (ع) هستند و براي اين انتظار نيز تکاليف و وظايفي دارند. فرهنگ انتظار طي قرون گذشته، نيروي محرکه خيزشهاي بزرگ عدالت‏خواهانه و ظلم ستيز بوده که قيام شکوهمند امام راحل (ره) را مي‏توان آخرين آن ناميد. از سوي ديگر روايات و متون متعدد، نشانه‏هاي مختلفي را براي مشخص نمودن احوالات آخرالزمان و اشاره به عصر ظهور ذکر کرده‏اند که اين بخش، هميشه مورد توجه خاص و عام بوده است.
در سالهاي اخير مباحث پيرامون فرا رسيدن دوره آخرالزمان در ميان پيروان اديان مختلف رشد چشمگيري يافته که اعتقاد به رجعت و ظهور مسيح در سال 2000 ميلادي در ميان برخي از فرق مسيحي، از آن جمله بود. همچنين اعتقادات بحث‏انگيز مسيحيان انجيلي (مسيحيان صهيونيست و يهوديان درباره آخرالزمان و طرح تفکرات جنجالي همچون نبرد آرماگدون (هرمجدون)، تخريب مسجدالاقصي و... از اين دست است. ارائه عجولانه نظريه‏هايي همچون پايان تاريخ، به منظور منحرف نمودن تفکر فطري منجي خواهي نيز دليل بر رشد همين باور ارزيابي مي‏شود. البته هدف اين نوشتار پرداختن به اين دسته از مطالب نيست و واشکافي آنها نياز به مباحث مشروح جداگانه‏اي دارد، اما توجه به موارد ياد شده لازم است، تا بدانيم احساس فرا رسيدن آخرالزمان در تمام اديان شکل گرفته است.

آنچه در اينجا مورد توجه است، باور نزديک بودن تحقق وعده ظهور مهدي موعود (ع)، در بين اکثريت شيعيان و محبين خاندان عترت (ع) است. شواهد و مستندات قابل توجه دلالت بر اين امر دارند که اين مسئله از حد يک آرزو و اميد صرف فراتر رفته و به لطف ذات احدي در حال فرا رسيدن و محقق شدن است. ان‏شاءاللَّه.
به نظر مي‏رسد براي اثبات اين مدعا ذکر نکاتي که در زير مي‏آيد کفايت کند:
اول، آيةاللَّه ناصري در سخنراني‏اي در مدينةالنبي که در رجب سال گذشته صورت گرفته مطالبي را در زمينه بشارت به نزديکي ظهور حضرت بقيةاللَّه الاعظم (ع) بيان کرده‏اند. اين مطالب که به نقل از حضرت آيةاللَّه العظمي بهجت مي‏باشد به اين شرح است:
من خراسان بودم، يکي از دوستان ما که تشرف دارد محضر حضرت ]صاحب الزمان (ع)[ به منزل ما آمد، از او پرسيدم: شما تازگي تشرف محضر حضرت داشته‏ايد؟، فرمودند: بله. عرض کردم: راجع به ظهور سؤال نکرديد؟ فرمودند: چرا. گفتم: حضرت چه فرمودند؟ گفت: من از حضرت سؤال کردم: يابن رسول‏اللَّه ظهور چه وقت خواهد بود؟ فرمودند: نزديک است. عرض کردم: من هم درک مي‏کنم ظهور شما را؟ حضرت فرمودند: پيرمردتر از شما هم درک مي‏کنند ظهور مرا (ان‏شاءاللَّه). آيةاللَّه بهجت فرموده بودند آن پيرمرد که تشرف به محضر حضرت دارد حدود 60 سال سن دارد!.
سپس آيةاللَّه ناصري خطاب به مخاطبان مي‏گويد:
خدا مي‏داند زمان ظهور نزديک است. [2] .

دوم، حضرت آيةاللَّه العظمي مکارم شيرازي فرموده‏اند:
همانطور که براي حضرت مهدي (ع) يک غيبت صغرا و يک غيبت کبرا است؛ يعني درست مانند آفتاب ]که[ وقتي مي‏خواهد پنهان شود ابتدا قرص خورشيد پشت افق پنهان مي‏شود ولي هوا نيمه روشن است و کم‏کم اين روشنايي برچيده و تاريک مي‏شود، براي ظهورش هم يک ظهور کبرا و يک ظهور صغرا است؛ مانند موقعي که آفتاب مي‏خواهد طلوع کند قرص خورشيد هنوز پيدا نشده اما هوا نيمه روشن است و بعد خورشيد ديده مي‏شود. مرحله غيبت ايشان در دو مرحله واقع شده است و ظهور ايشان هم ظهور صغرا و هم ظهور کبرا دارد. در ظهور صغرا توجه مردم به امام زمان (ع) زياد مي‏شود و همه جا صحبت از امام زمان (ع) است و جلسات امام زمان (ع) پر شور مي‏شود و بحثهاي امام زمان (ع) همه جا را مي‏گيرد. وضع طوري مي‏شود که مردم تشنه و آماده مي‏شوند. ما تصور مي‏کنيم که در اين عصر و زمان؛ ما ان‏شاءاللَّه در بين‏الطوعين ظهور حضرت مهدي (ع) قرار داريم. من فراموش نمي‏کنم پنجاه سال قبل مؤسساتي که به نام حضرت مهدي (ع) بود خيلي کم بود و کتابهايي که درباره حضرت مهدي (ع) نوشته شده بود به اندازه امروز نبود و سخن از امام مهدي (ع) به اين گستردگي نبود، اگر کسي چهل يا پنجاه سال قبل مسجد جمکران مي‏رفت در بهترين شبها ده يا بيست نفر بودند اما الان صدها نفر در بعضي از شبهاي حساس هستند. ما به سوي طلوع کبرا پيش مي‏رويم. [3] .
سخنان فوق از بزرگاني است که ما به راستگويي و تقواي آنها اعتماد کامل داريم و ضمناً اين مطالب در لفافه و ابهام بيان نگرديده بلکه صراحتاً نويد نزديک بودن زمان ظهور را مي‏دهد.

در خصوص توجه خاص به امام مهدي (ع)، ذکر اين نکته مناسب است که در ديداري که حجةالاسلام ري‏شهري نماينده ولي فقيه در امور حج به همراه دست‏اندرکاران حج گذشته، با مقام معظم رهبري داشتند، آقاي ري‏شهري يکي از ويژگيهاي حج امسال را توجه ويژه حجاج تمام کشورها به امام زمان (ع) برشمرد. [4] .
اکنون سؤال اين است که در اين شرايط وظيفه ما به عنوان جامعه شيعي که خود را پيرو و سرباز آن حضرت مي‏دانيم و نيز براساس وعده‏هاي داده شده که اصل سپاه حضرت مهدي (ع) متشکل از ما (ياران سيد خراساني که 200 هزار تا يک ميليون نفر ذکر گرديده است) چيست؟

وظايفي که شيعيان در آستانه ظهور دارند، متعدد و مختلف است و لازم است کارشناسان موضوع به تبيين، معرفي و تبليغ آن بپردازند. در اينجا بخشي از وظايفي مد نظر است که به گسترش فضاي منجي‏خواهي مي‏انجامد. آيةاللَّه مکارم در ادامه مطالب فوق، اين بخش از وظايف را برشمرده‏اند. ايشان مي‏فرمايند:
اگر مي‏خواهيم به آن ظهور کمک کنيم، اين ظهور صغرا را توسعه دهيم. همين بحثهاي مختلف درباره حضرت را ميان جوانان، بزرگسالان، زنان، مردان، مسلمانان و غير مسلمانان توسعه دهيم و به اينترنت بکشانيم. خلاصه با امواج، نام مهدي (ع) را به همه دنيا برسانيم و اين ظهور صغرا را پررنگ کنيم تا نام حضرت مهدي (ع) در همه جلسات حضور پيدا کند. من معتقدم اگر اين کار را بکنيم اين يک مصداق عملي دعاي تعجيل فرج مي‏شود. [5] .
بيان فوق، کليد اصلي راهکار انجام وظيفه است و مابقي کار، اجرايي کردن آن است. در سالهاي اخير مکرراً مباحثي را راجع به «جنبش نرم‏افزاري» شنيده‏ايم، خصوصاً در فرمايشات مقام معظم رهبري بارها به آن اشاره شده است. ما در حوزه مهدويت و انتظار ظهور نيز نياز به چنين جنبشي داريم، البته از چند زاويه، که سعي مي‏شود به بخشهايي از آن به تفکيک اشاره شود:

1. يکي از مشکلات بزرگ جامعه علمي ما، ترجمه‏اي بودن علوم در حوزه علوم انساني خصوصاً علوم سياسي و جامعه‏شناسي است. ما در اين حوزه‏ها مصرف‏کننده صرف توليدات غرب هستيم و آنها نيز آنچه را که براساس اهداف‏شان مي‏باشد تحويل ما داده‏اند. غرب در هجوم فرهنگي خود سعي در سکولاريزه کردن جوامع، خصوصاً جوامع اسلامي داشته و براي موجه جلوه دادن اين امر، ضمن موفق قلمداد کردن جامعه غربي، علت آن را پايبندي به اصولي همچون ليبراليسم و سکولاريسم تبليغ کرده است. تأمل و دقت در سياستگذاريها و واشکافي استراتژيهاي غربي به خوبي آشکار مي‏سازد که آنها از حربه جدايي دين از سياست فقط براي خلع سلاح جوامع غير غربي خصوصاً اسلامي بهره برده‏اند و اين در حالي است که خود دقيقاً براساس آموزه‏هاي ديني و تصورات اعتقادي‏شان از آينده جهان (همچون اعتقاد آرماگدوني) به برنامه‏ريزي، سياستگذاري و تدوين استراتژي اقدام نموده‏اند. لذا در گام نخست بايد ضمن دوري جستن از باورهاي غلط و مسمومي که به وسيله شبيخون فرهنگي و استعماري غرب در جوامع اسلامي رسوخ يافته، نسبت به بومي کردن علم بر پايه اعتقادات اسلامي خصوصاً در حوزه علوم انساني گام برداريم.

2. در گام بعدي، همين جنبش نرم‏افزاري مي‏بايست در حوزه علوم مهدوي شکل گيرد. در اين زمينه بايد کاري گسترده و هدفمند بر روي احاديث و روايات برجاي مانده پيرامون مسئله آخرالزمان و ظهور منجي و نيز پيشگوييها و اعتقادات اديان و فرق مختلف در اين خصوص، به عمل آيد و سپس صحيح و ناصحيح آن از هم جدا شده و براساس مطالب صحيح آن و با توجه به شرايط روز، اقدام به توليد فکر، علم و فرهنگ انتظار شود. بايد اين باور را تقويت کنيم که اعتقاد به مهدويت مي‏تواند به مثابه برترين شاخص و منبع براي تدوين علم و استراتژيهاي راهبردي در حکومت اسلامي عمل نمايد. با باور فوق به بازنگري، بازخواني و بازنويسي سياستهاي کلان در عرصه داخلي و خارجي پرداخته و با برداشتي اصولي و ضمناً واقع‏بينانه، تمامي حرکتها را در راستاي زمينه‏سازي آنچه که به آن وعده داده شده است جهت دهيم.

3. دنياي امروز سراسر ظلم است و ستم و بي‏عدالتي. فرياد دادخواهي مردم ستمديده و زجرکشيده در تمام جهان بلند است. مکاتب جنجالي که با تبليغات، وعده رفع مشکلات و ايجاد جهاني بهتر را مي‏دادند يک به يک به زباله‏دان تاريخ پيوستند. جهان غرب که ليبرال دموکراسي را برترين نسخه اداره جوامع مي‏دانست و نويد پايان سعادتمندانه تاريخ را مي‏داد، خود به شکست دموکراسي معترف است. سردرگمي و استيصال ثمره لائيسيته در جهان به اصطلاح متمدن امروز است. فطرت حقيقت‏جوي انسانها ميدان بروز يافته و دين ديگر مخدر به حساب نمي‏آيد بلکه کيمياي عصر حاضر است. آشفتگي و پريشاني بر همه مستولي گشته و تمناي مصلح آخرالزمان مي‏رود که به خواسته تمام بشر تبديل شود. در چنين شرايطي بزرگ‏ترين وظيفه ما ترويج «منجي طلبي» است. در عصر ارتباطات و با و جود ابزارهايي همچون شبکه جهاني (اينترنت)، ديگر هيچ بهانه‏اي براي عدم ارتباط با جهان تشنه عدالت وجود ندارد. بايد با ملل مختلف ارتباط برقرار کنيم. اشتراکات عقيدتي پيرامون منجي و مصلح آخرين را کشف و تقويت نماييم. با تأکيد بر اشتراکات، اصل منجي‏خواهي را تعميم داده، عمومي و جهاني سازيم. سپس در شرايطي به دور از تفرقه، امکان معرفي منجي واقعي؛ يعني حضرت حجة ابن الحسن (ع) را فراهم آوريم. تأسيس پايگاه‏هاي اينترنتي متعدد و متنوع، تأليف و ترجمه متون و مقالات به زبانهاي مهم دنيا، برقراري رابطه با مراکز عقيدتي، اجتماعي و روشنفکران ملل مختلف، ايجاد امکان تبادل افکار و نظرات، درباره موضوع منجي و مصلح جهاني و... اقداماتي است که مي‏تواند با بسيج امکانات مالي و فني و توان علمي و اجرايي به مرحله اجرا درآيد. تا کنون دنياي غرب ما را به چالش کشيده و با سوء استفاده از فناوري ارتباطي نوين به نشر افکار، عقايد و توطئه‏هاي خويش پرداخته است؛ اما از اين پس اين ماييم که بايستي با استفاده بهينه از همان ابزار تکنولوژيک، به اثبات برتري اعتقادمان راجع به آخرالزمان، ظهور منجي و عدالت و صلح بي‏پايان بپردازيم. ان‏شاءاللَّه در آن شرايط، پيروان راستين مذاهب الهي همنوا با شيعيان جهان، ظهور منجي موعود را از خداي يکتا خواستار خواهند شد.

4. در کنار اين اقدامات، تک‏تک ما بايد مطالعاتمان را درباره امام مهدي (ع)، عصر ظهور و اتفاقات و مسائلي که در آن زمان به وقوع خواهند پيوست بالا ببريم تا هنگام قرار گرفتن در آن شرايط، هم از افتادن در گرداب فتنه‏ها در امان باشيم و هم هر کداممان وظيفه خويش را بشناسيم. بنا بر بسياري از اخبار، اتفاقات متصل به ظهور از ماه رجب آغاز مي‏شود و تا محرم بعد (بيش از شش ماه) و هنگام قيام قائم (ع) ادامه مي‏يابد، ما بايد از هم‏اکنون بر تمام اين دوره پر از تلاطم و شور اشراف داشته باشيم تا به هنگام عمل، از ميزان خطا کاسته شود. ما بايد آسيبهاي تفکر مهدوي را نيز خوب بشناسيم، يکي از آفتها و آسيبهاي جدي در سالهاي اخير، جريانهاي انحرافي است که مروج انتظار واپسگرا و مخرب هستند. واشکافي اين جريانها کمک بزرگي به اصالت تفکرات حوزه ظهور خواهد کرد. ما بايد از هم‏اکنون نگاهمان را به دنياي اطراف تغيير دهيم و از پنجره مهدويت به تمام تحولات جهان بنگريم.

ما بايد مهدي (ع) را باور کنيم[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه سیزدهم مهر 1390
آیین انتظار
در مکتب اهل بيت عليهم السلام قطعي است که زمين هيچ گاه از حجت و پيشواي الهي خالي نبوده و نخواهد بود و مردم هر عصر وظيفه دارند که پس از معرفي آن حجت از سوي خداوند سبحان، او را بشناسد و به انکارش نپردازند. عثمان بن سعيد عمري که مقام وکالت امامان هادي، عسکري و مهدي عليهم السلام را عهده دار بوده گويد: من نزد ابومحمد حسن بن علي عليهما السلام بودم که از آن حضرت پرسيدند درباره حديثي که از پدرانش عليهم السلام نقل مي کنند که زمين از حجت الهي تا روز رستاخيز خالي نماند و هر که بميرد و امام زمانش را

[

نشناسد، به مرگ جاهلي مرده است. آن حضرت در پاسخ فرمود: اين حق است چنانکه روز روشن حق است. به حضرتش گفتند: اي زاده رسول الله، حجت و امام پس از شما کيست؟ فرمود: ابني محمد. هو الامام و الحجه بعدي. من مات و لم يعرفه، مات ميته جاهليه. [1] .
پسرم محمد باشد. او امام و حجت پس از من است. هر که بميرد و او را نشناسد، به مرگ جاهلي مرده است. به گواهي حضرت صادق عليه السلام، مرگ جاهلي همان مرگ در حال ضلالت و گمراهي است. [2] .
شناخت امام عصر عليه السلام از دو جنبه نسبي و حسبي اهميت دارد. شيعه بايد بداند که نياي آن حضرت کيانند

[

و آن والاگهر از چه مقام و منصبي برخوردار است. به برکت اين شناخت، مدعي راستگو و متمهديان دروغين از هم جدا مي شوند و هيچ وقت دلهاي مردمان به شک و ترديد نمي افتد. براي آشنايي با امام عصر عليه السلام احاديث بسياري از زبان مبارک رسول خدا و امامان عليهم السلام صادر شده که عالمان شيعي در کتابهايي مستقل به روايت آنها پرداخته اند. مانند: شيخ طوسي در کتاب الغيبه، و شيخ نعماني در کتاب الغيبه، و شيخ صدوق در کمال الدين. صدر الاسلام همداني گويد: در اين عصر و زمان بر آحاد و افراد مومنين و مومنات و مسلمين و مسلمات واجب است که هر يک چند مجلدي از اين نوع کتب عربي و فارسي در خانه خود داشته باشند. و هميشه به مطالعه و مذاکره آن بپرازند. [3] .[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه سیزدهم مهر 1390
وظیفه ی ما

طلوع   میکند  آن    آفتاب    پنهانی

ز سمت  مشرق   جغراییای عرفانی

دوباره پلک دلم میپرد ، نشانه چیست؟

شنیده ام کسی می آید به مهمانی

کسی که سبز تز است از هزار بار بهار

کسی  که شگفت است آنچنان که می دانی

کسی که نقطه آغاز هرچه پرواز است

تویی که در سفر عشق خط پایانی

تویی  بهانه آن  ابر ها  که  می گریند

بیا که صافشود اینهوای بارانی

تو  از  حوالی اقیم   هر کجا    آباد

بیا که می رود این شهر رو به ویرانی

کنار نام تو لنگر گرفت کشتی عشق

بیا که نام تو آرامشی است طوفانی


یا مهدی بازسازی تمدن اسلامی و اصلاح وضع کنونی جهان صرفًا یک وظیفه در کنار سایر وظایف و مسئوليت ها نیست بلكه مجاهده و قيامي است برای يكي از قدیمی تر ين و مقدس تر ين آرمانها و اهداف  انبیای الهی یعنی تشكيل جامعه عدل جهانی به رهبری موعود الهی حضرت مهدی (عج).   شاید کسانی که می پنداشتند بشریت به کمک علم و دانشي که  به دست آورده است بی نیاز از تعالیم خداوند زندگی خود را به سوی بهروزی و سعادت سامان خواهد داد ، اکنون در ابتدای قرن 21 روشن شده که چنین پنداری ساده اندیشانه بوده است . دیدیم که انسان امروز با تمام پیشرفتی که در علم و فناوری کرده است و دستاوردهای فراوانی که در تسهیل شیوه زندگی بدست آورده از رسیدن به بزرگترین آرزوهای خود باز مانده است.   جامعه بشری امروز تشنه تر از هر زمانی به دنبال عدالت و مساوات است . و از تبعیض و نژاد پرستی رنج می برد و بیش از هر زمانی از بی هدفی و بی آرمانی در اضطراب به سر می برد و به دنبال سعادت ،خوشبختی واقعی و آرامش درونی است  .   مسئولیت رساندن پیام رهایی بخش اسلام امروز به دوش ماست . فردای انسانها به آگاهی ،ایمان وهمّت و عزم راسخ ما برای ایفای نقش منحصر به فرد خود در جهان امروز بستگی دارد در حالی که جهان به دهکده ای کوچک تبدیل شده است و آدمها در نزد يک تر ين ارتباط باهم قرار دارند . تلاش ما برای رساندن پیام حق به انسانهای دیگر فرصت می دهد حقیقت را در یابند و امید به آینده پیدا کنند . ادامه این مطلب را هفته بعد حتما بخونید تا وظیفه جوانان شیعه در مقابل مردم جهان رو  بدونید     بسمه تعالی برادران پیامبر( ص)   «اَلَّذینَ یُومِنُوَن بِالغَیبِ » آن کسانی که به جهان غیب ایمان دارند                                                  ( آیه 3 سوره مبار که بقره)   رسول اکرم (ص )در مورد مخاطبان این آیه مبارک فرمودند:  آنان قومی در آخر الزمان اند که به پیامبر و حجّت خدا ندیده ایمان می آورند .    آنان از روی سیاهی بر سپیدی ایمان می آورند ،استواری آنها از  کسی که در تاريكي شب شاخه پر تیغ گیاه قتاد را با کف دست هموار و صاف سازند و يا از کسی که صبورانه پاره آتشی را بر دست گیرد در دینداری محکم تر و استوار تر است  .  [

ادامه مطلب... ]

>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم
ن : only for mahdi
ت : جمعه هفتم مرداد 1390
مسأله مهدويّت در اسلام
مسأله مهدويّت در اسلام ، آنچنانكه شيعه مطرح مى كند ، يكى از اصيل ترين پايه هاى تداوم اسلام ، و شرط اساسى انقلاب جهانى اسلام و پيروزى و حاكميّت همه جانبه آئين قرآن بر ديگر آئين ها و حكومت هاى جهان است. زيرا تنها در سايه رهبرى امام واجد شرايط و خليفه معصوم و منبعث از جانب بنيانگذار اسلام است كه اسلام راستين با آزادى كامل و ابعاد گسترده اش در همه شؤون علمى ، سياسى ، اجتماعى ، اقتصادى ، عبادى ، اخلاقى ، فرهنگى ، قضائى ، نظامى و . . . مى تواند در سراسر جهان و در ميان عموم توده هاى بشرى خودنمائى كند; و در همين حال وعده الهى در قرآن مجيد( [2] ) مبنى بر پيروزى مستضعفان بر مستكبران عينيّت و تحقّق پيدا نمايد. مگر نه اين است كه در طول چهارده قرن گذشته تاريخ اسلام صدها كشور بزرگ و كوچك و جزيره و اميرنشين و شيخ نشين در گوشه و كنار جهان وجود داشته و دارد كه مردمش و هيئت حاكمه اش و صدا و سيمايش و دانشگاه و دادگستريش همه و همه دم از اسلام زده و مى زنند. و هم اكنون در همه اين مراكز انواع شعارهاى اسلامى از طريق رسانه هاى گروهى و كتاب و مقاله ، با ابعاد گسترده تر از گذشته توجه عموم را به خود جلب كرده ، و اكثراً مدّعى هستند و تا حدّى هم راست مى گويند كه قانون اساسى خود را از روى قرآن تدوين نموده اند. ولى متأسفانه نمى توانيم يك كشور پهناور حدود چهل ميليون نفرى همچون مصر ، بلكه يك كشور بسيار كوچك يا منطقه شيخ نشينى را معرفى كنيم كه نظام صد در صد اسلامى بر آن حاكميّت داشته ، و از هر جهت مورد عمل بوده باشد. در صورتيكه اگر رهبرى كشورها را زمامداران لايق و مسلمان ــ كه هم آگاهى از اسلام داشتند و هم آزادى از سرسپردگى اجانب و استعمارگران ـ عهده دار بودند ، اين چنين انواع انحراف گرائى ، كجروى مادى و معنوى ، فقر و عقب افتادگى همه جانبه ، و ظلم و فساد جايگزين اسلام نمى شد. و اين چنين اختلافات عقيدتى و اخلاقى و سياسى و مسلكى و طبقاتى و اجتماعى ، بيش از يك ميليارد مسلمان را دچار تفرقه و جدائى نمى كرد; و تحت نفوذ دشمنان اسلام و استعمارگران قرار نمى داد; و دست گدائى آنان را در جهت علم و صنعت و خوراك و پوشاك و دارو و درمان پيش شرق و غرب دراز نمى نمود. بدين ترتيب عدل و مساوات واقعى و جهانى و نجات از يوغ ظلم و جور و جهل و نادانى و فقر و ناأمنى معنا و مفهومى نخواهد داشت ، مگر با روى كار آمدن يك زمامدار لايق و نيرومندى كه با آزادى مطلق و به دور از هرگونه ترس و تقيّه و وابستگى و خودفروختگى ، در صحنه عمل وارد شود; و قبل از هر چيز اسلام اصيل را از چنگال اسارت زمامداران نالايق و خود فروخته ، و مسلمانان فريب خورده آزاد سازد; و آنگاه بر اساس قوانين اصيل اسلامى و روش پيامبر(ص) و على(ع) بر مردم حكومت نمايد. آرى بـه عقيده شيعه اماميه ، و محقّقـان اهـل تسنّن ، اين لباسى است كه به قامت يكتا فرزند امام حسن عسكرى(ع) ، « مهدى منتظر( عج ) » دوخته شده; و تنها اوست كه مسؤوليّت اين كار به عهده اش واگذار شده; و هم اوست كه در سايه رهبريش مستضعفان جهان بر مستكبران پيروز ، و آنچه را كه قرآن مجيد در رابطه با حكومت جهانى و زمامدارى مطلق به بندگان شايسته خدا نويد داده و گويد: « وَ لَقد كَتبنا فِى الزَّبور مِن بَعد الذِّكر أنَّ الأرضَ يَرِثُها عِبادىَ الصَّالحُون »( [3] ) به بركت وجود او ، و به دست او تحقّق خواهد يافت.
Montazeran01.blogfa.com
 Montazeran01-en.blogfa.com
 Montazeran01@gmail.com


[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه نوزدهم اردیبهشت 1390
الغیبه
أصل الدعوي التي عليّ أن أقيم الحجة علي صحتها: أنّ المهدي والمهدوية ـ لا يمکن في حکمة الله سبحانه وتعالي وعلمه بحاجة عباده وأنه اللطيف الخبير يفعل ما يشاء ولکنه لا يفعل إلاّ لحکمة، ويحکم بما يريد ولکنه لا يحکم إلاّ بما کان فيه رأفة ورحمة لعباده والتزام بالعدل الذي ألزم الله به نفسه ـ لا يمکن أن ينفصل عن الغيبة.
وهذه الحجة أذکرها إن شاء الله بصورة عدّة مسالک، کلّ مسلک ينتهي الي أنّ المهدي سلام الله عليه قدّر الله له أن يکون أحد الائمة، فيستحيل أن لا تکون له غيبة.
فالامام العسکري سلام الله عليه ولد سنة مائتين واثنين وثلاثين من الهجرة، وجاءته الامامة سلام الله عليه بعد استشهاد أبيه الامام الهادي علي ابن محمد (عليهما السلام) سنة مائتين وأربع وخمسين من الهجرة، وفي أشهر الاقوال عند الامامية استشهد في يوم الجمعة الثامن من شوال سنة مائتين وستّين من الهجرة.
فلو حذفنا الجهات الخاصة بالفکرة عن الامام العسکري سلام الله عليه عند الامامية وقلنا: إن الامام سلام الله عليه جاءته الامامة في سنة254 هـ بعد موت أبيه موتاً طبيعياً، وأنه جاءته الوفاة التي قدرها الله لکل أحد بصورة طبيعية، ولم تکن هناک جريمة اشترک في إيجادها بالنسبة إلي الامام العسکري أحد لا بصورة مباشرة ولا غير مباشرة، فکانت إمامته ست سنوات.
قد نقول: بأن الله سبحانه وتعالي وجد من الحکمة أنّ الامامة للامام العسکري کافية لمدة ست سنوات، فالله سبحانه وتعالي جعله إماماً واستوفي حاجة الناس إلي إمامته ضمن ست سنوات، فست سنوات کافية في أننا نملک إماماً وضعه الله إماماً علينا، وبهذا نستفيد ما أراد الله سبحانه وتعالي من نصبه إماماً في ضمن ست سنوات.
أما الامام المهدي سلام الله عليه فلم يملک مدّة الامامة ولا يوماً واحداً، لماذا؟ لانه مادام والده الامام العسکري حي فالامامة خاصة بأبيه، وإن کان هناک إمامان لابدّ وأن يکون أحدهما صامتاً عندما يکون بقضاء الله سبحانه وتعالي غيره ناطقاً بالامامة، ويوم أن مات الامام العسکري سلام الله عليه، غاب، فما هي الحاجة إلي إمامته؟
لا أقول ماهي الحاجة بأن نکون نحن نتدخل في حکمة الله سبحانه وتعالي بفضول لا يرتضيه الله، لا، نحن نستفهم من الله سبحانه وتعالي بأنه حينما قدّر للمهدي سلام الله عليه أن تکون له إمامة آنذاک، قدرها لکي يستفيد الخلق من إمامته، وإلاّ فالله سبحانه وتعالي في غني عن رسله وأنبيائه وعن أئمته وحججه، وإنما يرسل رسله وينصب حججه لکي يستفيد الخلق منهم، لا لحاجة من الله سبحانه وتعالي في الخلق ولا لهداية للخلق برسول يرسله إليهم أو بحجة ينصبه عليهم، وإنّما الذي يحتاج هوالخلق والعباد، والله رأفةً بعباده يؤمِّن لهم ما يحتاجون إليه في هدايتهم کما أمّن لهم ما يحتاجون إليه في حياتهم.
أرجو أن تکونوا قد استوعبتم الدعوي، کي أقوم بسلوک الطرق المختلفة لاثبت أنّ هذه الدعوي هي التي لابدّ وأن تکون الصحيحة في المجال الاعتقادي عند الامامية الاثني عشرية، الذين لهم تفسير خاص للامامة لا يتجاوزونه، وعدد خاص للائمة لا يتجاوزونهم، ليس لهم أن يحذفوا واحداً، ولا أن يضيفوا واحداً، ولا أن يؤخروا من قدّمه الله سبحانه وتعالي، ولا أن يقدّموا من أخّره الله سبحانه وتعالي.
فالعقيدة الصحيحة لاستمرار حاجة الناس إلي النبوة وکون النبي مدّة حياته لا تتناسب مع الابدية لشريعته، لابدّ لهذا النبي من أئمة يکونون مثله في العصمة في الاداء، والعصمة في الهداية، والعصمة في قيادة الخلق.
فعقيدة الامام المهدي سلام الله عليه عند الامامية لا يمکن أن تکون بلا غيبة، لماذا؟
لانه في مقتبل عمره لم يتمکن ولا يوماً واحداً من هداية الامة حتي بالقدر الذي کان يتمکن منه آباؤه، ولم يتمکن لغيبته من اتّصال الشيعة به قدر ما کان يتمکن آبائه حتي في أحلک الظروف وأشدّها عليهم، فإذن لابد وأن تکون إمامته المتصرفة في خلقه بعد تلک الفترة، أي بعد الغيبة، فلابدّ لنا وأن نلتزم بأن الانتفاع بالامام المهدي کإمام الذي يکون مشابهاً للانتفاع بآبائه الطاهرين کأئمة لابدّ وأن يأتي في فترة أخري بعد الغيبة.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه نوزدهم اردیبهشت 1390
اخرالزمان

آخرالزمان» اصطلاحي است که طي سالهاي اخير بارها شنيده‏ايم و هر چه پيش مي‏رويم بر کاربرد آن افزوده مي‏شود.

گرچه آخرالزمان از اعتقادات خاص شيعه است و ريشه در تفکر اسلامي دارد اما منحصر به مسلمانان نيست و معادلهاي اين کلمه، در اديان ديگر کاربرد وسيع و متنوعي دارد. حتي در مکاتب و مباحث سياسي غير ديني نيز بحثهاي متعددي راجع به آن صورت گرفته است.

آنچه که در بين تمامي اديان و حتي مکاتب غير ديني راجع به «آخرالزمان» مشترک است، اشاره به مقطعي از تاريخ انسان است که در آن، بشر به عالي‏ترين برنامه و اسلوب اداره زندگي اجتماعي دست يافته و به وسيله آن فصل نويني از همزيستي متعالي توأم با صلح، آرامش، عدالت و رفاه جهاني را آغاز مي‏کند. تأکيد اديان و فرهنگهاي متأثر از آن بر اجتماع انسانها در قالب «مدينه فاضله»، «آرمان‏شهر»، «شهر سالم»، «اورشليم»، «اتوپيا» و... دقيقاً مبتني بر همين اعتقاد است. البته يکي از وجوه تمايز اعتقاد به آرمان‏شهر و جامعه موعود بر پايه اديان الهي با اعتقاد به اين موضوع بر پايه مکاتب دست‏ساز بشر (مکاتب اومانيستي)، ديدگاه‏هاي ارائه شده در زمينه ريشه تأسيس چنين جامعه‏اي است. پيروان اديان آسماني، ريشه آن را در «ظهور منجي آخرالزمان» مي‏دانند و پيروان ايسمهاي منحرف غير ديني، آن را ثمره سير تکاملي جوامع انساني دانسته و پايان تاريخ مي‏نامند. [1] .

به هر حال آنچه مسلم و انکارناپذير است، انتظار تمام عالم براي فرا رسيدن روز موعود و نجات انسان از پليديها و زشتيها و آغاز حکومت صالحان بر کره خاکي است و البته مترقي‏ترين، کامل‏ترين و صحيح‏ترين باور، اعتقاد آخرالزماني شيعه مبني بر ظهور امام دوازدهم (ع)، حجت غايب، حضرت ولي‏اللَّه‏الاعظم، ارواحنا فداه، مي‏باشد.

شيعيان براساس وعده‏هاي داده شده از سوي رسول اکرم (ص) و ائمه طاهرين (ع) منتظر تحقق موعد قيام و ظهور قائم آل محمد (ع) هستند و براي اين انتظار نيز تکاليف و وظايفي دارند. فرهنگ انتظار طي قرون گذشته، نيروي محرکه خيزشهاي بزرگ عدالت‏خواهانه و ظلم ستيز بوده که قيام شکوهمند امام راحل (ره) را مي‏توان آخرين آن ناميد. از سوي ديگر روايات و متون متعدد، نشانه‏هاي مختلفي را براي مشخص نمودن احوالات آخرالزمان و اشاره به عصر ظهور ذکر کرده‏اند که اين بخش، هميشه مورد توجه خاص و عام بوده است.

در سالهاي اخير مباحث پيرامون فرا رسيدن دوره آخرالزمان در ميان پيروان اديان مختلف رشد چشمگيري يافته که اعتقاد به رجعت و ظهور مسيح در سال 2000 ميلادي در ميان برخي از فرق مسيحي، از آن جمله بود. همچنين اعتقادات بحث‏انگيز مسيحيان انجيلي (مسيحيان صهيونيست و يهوديان درباره آخرالزمان و طرح تفکرات جنجالي همچون نبرد آرماگدون (هرمجدون)، تخريب مسجدالاقصي و... از اين دست است. ارائه عجولانه نظريه‏هايي همچون پايان تاريخ، به منظور منحرف نمودن تفکر فطري منجي خواهي نيز دليل بر رشد همين باور ارزيابي مي‏شود. البته هدف اين نوشتار پرداختن به اين دسته از مطالب نيست و واشکافي آنها نياز به مباحث مشروح جداگانه‏اي دارد، اما توجه به موارد ياد شده لازم است، تا بدانيم احساس فرا رسيدن آخرالزمان در تمام اديان شکل گرفته است.

آنچه در اينجا مورد توجه است، باور نزديک بودن تحقق وعده ظهور مهدي موعود (ع)، در بين اکثريت شيعيان و محبين خاندان عترت (ع) است. شواهد و مستندات قابل توجه دلالت بر اين امر دارند که اين مسئله از حد يک آرزو و اميد صرف فراتر رفته و به لطف ذات احدي در حال فرا رسيدن و محقق شدن است. ان‏شاءاللَّه.

به نظر مي‏رسد براي اثبات اين مدعا ذکر نکاتي که در زير مي‏آيد کفايت کند:

اول، آيةاللَّه ناصري در سخنراني‏اي در مدينةالنبي که در رجب سال گذشته صورت گرفته مطالبي را در زمينه بشارت به نزديکي ظهور حضرت بقيةاللَّه الاعظم (ع) بيان کرده‏اند. اين مطالب که به نقل از حضرت آيةاللَّه العظمي بهجت مي‏باشد به اين شرح است:

من خراسان بودم، يکي از دوستان ما که تشرف دارد محضر حضرت ]صاحب الزمان (ع)[ به منزل ما آمد، از او پرسيدم: شما تازگي تشرف محضر حضرت داشته‏ايد؟، فرمودند: بله. عرض کردم: راجع به ظهور سؤال نکرديد؟ فرمودند: چرا. گفتم: حضرت چه فرمودند؟ گفت: من از حضرت سؤال کردم: يابن رسول‏اللَّه ظهور چه وقت خواهد بود؟ فرمودند: نزديک است. عرض کردم: من هم درک مي‏کنم ظهور شما را؟ حضرت فرمودند: پيرمردتر از شما هم درک مي‏کنند ظهور مرا (ان‏شاءاللَّه). آيةاللَّه بهجت فرموده بودند آن پيرمرد که تشرف به محضر حضرت دارد حدود 60 سال سن دارد!.

سپس آيةاللَّه ناصري خطاب به مخاطبان مي‏گويد:

خدا مي‏داند زمان ظهور نزديک است. [2] .

دوم، حضرت آيةاللَّه العظمي مکارم شيرازي فرموده‏اند:

همانطور که براي حضرت مهدي (ع) يک غيبت صغرا و يک غيبت کبرا است؛ يعني درست مانند آفتاب ]که[ وقتي مي‏خواهد پنهان شود ابتدا قرص خورشيد پشت افق پنهان مي‏شود ولي هوا نيمه روشن است و کم‏کم اين روشنايي برچيده و تاريک مي‏شود، براي ظهورش هم يک ظهور کبرا و يک ظهور صغرا است؛ مانند موقعي که آفتاب مي‏خواهد طلوع کند قرص خورشيد هنوز پيدا نشده اما هوا نيمه روشن است و بعد خورشيد ديده مي‏شود. مرحله غيبت ايشان در دو مرحله واقع شده است و ظهور ايشان هم ظهور صغرا و هم ظهور کبرا دارد. در ظهور صغرا توجه مردم به امام زمان (ع) زياد مي‏شود و همه جا صحبت از امام زمان (ع) است و جلسات امام زمان (ع) پر شور مي‏شود و بحثهاي امام زمان (ع) همه جا را مي‏گيرد. وضع طوري مي‏شود که مردم تشنه و آماده مي‏شوند. ما تصور مي‏کنيم که در اين عصر و زمان؛ ما ان‏شاءاللَّه در بين‏الطوعين ظهور حضرت مهدي (ع) قرار داريم. من فراموش نمي‏کنم پنجاه سال قبل مؤسساتي که به نام حضرت مهدي (ع) بود خيلي کم بود و کتابهايي که درباره حضرت مهدي (ع) نوشته شده بود به اندازه امروز نبود و سخن از امام مهدي (ع) به اين گستردگي نبود، اگر کسي چهل يا پنجاه سال قبل مسجد جمکران مي‏رفت در بهترين شبها ده يا بيست نفر بودند اما الان صدها نفر در بعضي از شبهاي حساس هستند. ما به سوي طلوع کبرا پيش مي‏رويم. [3] .

سخنان فوق از بزرگاني است که ما به راستگويي و تقواي آنها اعتماد کامل داريم و ضمناً اين مطالب در لفافه و ابهام بيان نگرديده بلکه صراحتاً نويد نزديک بودن زمان ظهور را مي‏دهد.

در خصوص توجه خاص به امام مهدي (ع)، ذکر اين نکته مناسب است که در ديداري که حجةالاسلام ري‏شهري نماينده ولي فقيه در امور حج به همراه دست‏اندرکاران حج گذشته، با مقام معظم رهبري داشتند، آقاي ري‏شهري يکي از ويژگيهاي حج امسال را توجه ويژه حجاج تمام کشورها به امام زمان (ع) برشمرد. [4] .

اکنون سؤال اين است که در اين شرايط وظيفه ما به عنوان جامعه شيعي که خود را پيرو و سرباز آن حضرت مي‏دانيم و نيز براساس وعده‏هاي داده شده که اصل سپاه حضرت مهدي (ع) متشکل از ما (ياران سيد خراساني که 200 هزار تا يک ميليون نفر ذکر گرديده است) چيست؟

وظايفي که شيعيان در آستانه ظهور دارند، متعدد و مختلف است و لازم است کارشناسان موضوع به تبيين، معرفي و تبليغ آن بپردازند. در اينجا بخشي از وظايفي مد نظر است که به گسترش فضاي منجي‏خواهي مي‏انجامد. آيةاللَّه مکارم در ادامه مطالب فوق، اين بخش از وظايف را برشمرده‏اند. ايشان مي‏فرمايند:

اگر مي‏خواهيم به آن ظهور کمک کنيم، اين ظهور صغرا را توسعه دهيم. همين بحثهاي مختلف درباره حضرت را ميان جوانان، بزرگسالان، زنان، مردان، مسلمانان و غير مسلمانان توسعه دهيم و به اينترنت بکشانيم. خلاصه با امواج، نام مهدي (ع) را به همه دنيا برسانيم و اين ظهور صغرا را پررنگ کنيم تا نام حضرت مهدي (ع) در همه جلسات حضور پيدا کند. من معتقدم اگر اين کار را بکنيم اين يک مصداق عملي دعاي تعجيل فرج مي‏شود. [5] .

بيان فوق، کليد اصلي راهکار انجام وظيفه است و مابقي کار، اجرايي کردن آن است. در سالهاي اخير مکرراً مباحثي را راجع به «جنبش نرم‏افزاري» شنيده‏ايم، خصوصاً در فرمايشات مقام معظم رهبري بارها به آن اشاره شده است. ما در حوزه مهدويت و انتظار ظهور نيز نياز به چنين جنبشي داريم، البته از چند زاويه، که سعي مي‏شود به بخشهايي از آن به تفکيک اشاره شود:

1. يکي از مشکلات بزرگ جامعه علمي ما، ترجمه‏اي بودن علوم در حوزه علوم انساني خصوصاً علوم سياسي و جامعه‏شناسي است. ما در اين حوزه‏ها مصرف‏کننده صرف توليدات غرب هستيم و آنها نيز آنچه را که براساس اهداف‏شان مي‏باشد تحويل ما داده‏اند. غرب در هجوم فرهنگي خود سعي در سکولاريزه کردن جوامع، خصوصاً جوامع اسلامي داشته و براي موجه جلوه دادن اين امر، ضمن موفق قلمداد کردن جامعه غربي، علت آن را پايبندي به اصولي همچون ليبراليسم و سکولاريسم تبليغ کرده است. تأمل و دقت در سياستگذاريها و واشکافي استراتژيهاي غربي به خوبي آشکار مي‏سازد که آنها از حربه جدايي دين از سياست فقط براي خلع سلاح جوامع غير غربي خصوصاً اسلامي بهره برده‏اند و اين در حالي است که خود دقيقاً براساس آموزه‏هاي ديني و تصورات اعتقادي‏شان از آينده جهان (همچون اعتقاد آرماگدوني) به برنامه‏ريزي، سياستگذاري و تدوين استراتژي اقدام نموده‏اند. لذا در گام نخست بايد ضمن دوري جستن از باورهاي غلط و مسمومي که به وسيله شبيخون فرهنگي و استعماري غرب در جوامع اسلامي رسوخ يافته، نسبت به بومي کردن علم بر پايه اعتقادات اسلامي خصوصاً در حوزه علوم انساني گام برداريم.

2. در گام بعدي، همين جنبش نرم‏افزاري مي‏بايست در حوزه علوم مهدوي شکل گيرد. در اين زمينه بايد کاري گسترده و هدفمند بر روي احاديث و روايات برجاي مانده پيرامون مسئله آخرالزمان و ظهور منجي و نيز پيشگوييها و اعتقادات اديان و فرق مختلف در اين خصوص، به عمل آيد و سپس صحيح و ناصحيح آن از هم جدا شده و براساس مطالب صحيح آن و با توجه به شرايط روز، اقدام به توليد فکر، علم و فرهنگ انتظار شود. بايد اين باور را تقويت کنيم که اعتقاد به مهدويت مي‏تواند به مثابه برترين شاخص و منبع براي تدوين علم و استراتژيهاي راهبردي در حکومت اسلامي عمل نمايد. با باور فوق به بازنگري، بازخواني و بازنويسي سياستهاي کلان در عرصه داخلي و خارجي پرداخته و با برداشتي اصولي و ضمناً واقع‏بينانه، تمامي حرکتها را در راستاي زمينه‏سازي آنچه که به آن وعده داده شده است جهت دهيم.

3. دنياي امروز سراسر ظلم است و ستم و بي‏عدالتي. فرياد دادخواهي مردم ستمديده و زجرکشيده در تمام جهان بلند است. مکاتب جنجالي که با تبليغات، وعده رفع مشکلات و ايجاد جهاني بهتر را مي‏دادند يک به يک به زباله‏دان تاريخ پيوستند. جهان غرب که ليبرال دموکراسي را برترين نسخه اداره جوامع مي‏دانست و نويد پايان سعادتمندانه تاريخ را مي‏داد، خود به شکست دموکراسي معترف است. سردرگمي و استيصال ثمره لائيسيته در جهان به اصطلاح متمدن امروز است. فطرت حقيقت‏جوي انسانها ميدان بروز يافته و دين ديگر مخدر به حساب نمي‏آيد بلکه کيمياي عصر حاضر است. آشفتگي و پريشاني بر همه مستولي گشته و تمناي مصلح آخرالزمان مي‏رود که به خواسته تمام بشر تبديل شود. در چنين شرايطي بزرگ‏ترين وظيفه ما ترويج «منجي طلبي» است. در عصر ارتباطات و با و جود ابزارهايي همچون شبکه جهاني (اينترنت)، ديگر هيچ بهانه‏اي براي عدم ارتباط با جهان تشنه عدالت وجود ندارد. بايد با ملل مختلف ارتباط برقرار کنيم. اشتراکات عقيدتي پيرامون منجي و مصلح آخرين را کشف و تقويت نماييم. با تأکيد بر اشتراکات، اصل منجي‏خواهي را تعميم داده، عمومي و جهاني سازيم. سپس در شرايطي به دور از تفرقه، امکان معرفي منجي واقعي؛ يعني حضرت حجة ابن الحسن (ع) را فراهم آوريم. تأسيس پايگاه‏هاي اينترنتي متعدد و متنوع، تأليف و ترجمه متون و مقالات به زبانهاي مهم دنيا، برقراري رابطه با مراکز عقيدتي، اجتماعي و روشنفکران ملل مختلف، ايجاد امکان تبادل افکار و نظرات، درباره موضوع منجي و مصلح جهاني و... اقداماتي است که مي‏تواند با بسيج امکانات مالي و فني و توان علمي و اجرايي به مرحله اجرا درآيد. تا کنون دنياي غرب ما را به چالش کشيده و با سوء استفاده از فناوري ارتباطي نوين به نشر افکار، عقايد و توطئه‏هاي خويش پرداخته است؛ اما از اين پس اين ماييم که بايستي با استفاده بهينه از همان ابزار تکنولوژيک، به اثبات برتري اعتقادمان راجع به آخرالزمان، ظهور منجي و عدالت و صلح بي‏پايان بپردازيم. ان‏شاءاللَّه در آن شرايط، پيروان راستين مذاهب الهي همنوا با شيعيان جهان، ظهور منجي موعود را از خداي يکتا خواستار خواهند شد.

4. در کنار اين اقدامات، تک‏تک ما بايد مطالعاتمان را درباره امام مهدي (ع)، عصر ظهور و اتفاقات و مسائلي که در آن زمان به وقوع خواهند پيوست بالا ببريم تا هنگام قرار گرفتن در آن شرايط، هم از افتادن در گرداب فتنه‏ها در امان باشيم و هم هر کداممان وظيفه خويش را بشناسيم. بنا بر بسياري از اخبار، اتفاقات متصل به ظهور از ماه رجب آغاز مي‏شود و تا محرم بعد (بيش از شش ماه) و هنگام قيام قائم (ع) ادامه مي‏يابد، ما بايد از هم‏اکنون بر تمام اين دوره پر از تلاطم و شور اشراف داشته باشيم تا به هنگام عمل، از ميزان خطا کاسته شود. ما بايد آسيبهاي تفکر مهدوي را نيز خوب بشناسيم، يکي از آفتها و آسيبهاي جدي در سالهاي اخير، جريانهاي انحرافي است که مروج انتظار واپسگرا و مخرب هستند. واشکافي اين جريانها کمک بزرگي به اصالت تفکرات حوزه ظهور خواهد کرد. ما بايد از هم‏اکنون نگاهمان را به دنياي اطراف تغيير دهيم و از پنجره مهدويت به تمام تحولات جهان بنگريم.

ما بايد مهدي (ع) را باور کنيم

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه سیزدهم اردیبهشت 1390
اي در لب بحر، تشنه در خواب شده

آيا تاکنون اتفاق افتاده است که احساس کنيد دلتان گرفته است؟

آيا به دنبال اين احساس دلتنگي،راه حلي يافته ايد ؟

معمولا در اين حالات دوست داريم با کسي درد ودل کنيم. مشکلاتمان را با ديگران در ميان بگذاريم. ولي اين گفتگو صرفا براي احساس سبکي وراحتي مي باشد. البته در مرحله بالاتر علاوه بر يک درد ودل ساده مي خواهيم با ديگران مشورت کرده وبراي سئوالاتمان جواب پيدا کنيم.

بنظر شما اين فرد بايد چه ويژگي هايي داشته باشد؟ آيا با هر کسي مي توان دردودل کرد؟معمولا در چنين شرايطي به سراغ کسي مي رويم که :قابل اعتماد باشد؛ آرام وخوش اخلاق باشد؛فهميده و رازدار باشد؛ما را به خاطر مشکلمان مورد تمسخر قرار ندهد؛نسبت به ما ترحم کند؛خوب به حرف ما گوش کند؛ حتي الامکان از کمکهاي مادي و معنوي خود ما را دريغ نکند.

آيا چنين شخصي را مي شناسيد ؟

کسي که ما را از خودمان بيشتر دوست داشته باشد ؟

آيا کسي بهتر ازخداوند مي تواند به مشکلات ونيازهاي بندگانش رسيدگي کند؟

از آنجايي که خداوند مدبر است .هيچ نيازي را بي پاسخ نگذاشته است .در اين مورد نيز براي ما راه چاره اي انديشيده است .برگزيدگان خود را در ميان مردمان هر عصري قرار داه است.اينان طبيبان خلق در تمام امور زندگي هستند. در هر زمان يکي از اين بزرگواران به حرف دل مردم گوش فرا مي دهد.

هم اکنون امام زمان –  حضرت حجه بن الحسن العسکري عليه السلام – مونس وطبيب من و شماست .

راز دل گفتن با ديگران مستلزم داشتن شرايط مي باشد. مثلا هر زمان و مكاني نمي توان درد و دل كرد. در حالي كه راز دل با امام زمان عليه السلام بدون شرط و قيد است. در هر مکاني،زماني(صبح ، ظهر، شب، خوابيده، نشسته، در راه ، درخانه، مدرسه و....) و در هرحالي(روزي يكي از شيعيان امام كاظم عليه السلام در حال عبور ازكوچه اي، با حضرتش روبرو شدند. اما آثار گناه آن فرد در چهره اش نمايان بود. از خجالت صورتش را به طرف ديوار برگردانيد كه امام كاظم عليه السلام متوجه نشوند. امام عليه السلام به ايشان نزديك شده و فرمودند: در هر حالي كه هستي از ما روي برگردان مباش.  )  مي توانيم با آن حضرت درد ودل کرد.

از همين لحظه شروع کنيم.مطمئن باشيم که حضرت از شنيدن حرفهاي ما خسته نخواهد شد. زيرا خود آن حضرت از ما خواسته اند که هميشه مراجعه کنيم.

حالاکه اين گنج بزرگ را يافتيم ،ازنداشتن يار و مونس نگران نباشيم .تنها کافي است که زحمت مراجعه ي به گنج را به خودمان بدهيم . نکند که ديگران درباره ي مابگويند :

 

اي در لب بحر، تشنه در خواب شده                  وي بر سرگنج و  از گدايي مرده[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه هفدهم بهمن 1389
رافت بی کران حضرت مهدی

رافت بی کران حضرت مهدی

شاید این سخن را بسیار شنیده اید و از ترس بر جان خود لرزیده اید که دوازدهمین امام معصوم آن زمان که ظهور می کند بیشتر مردم دنیا را میکشد و جوی خون به راه می اندازد ، از کشته ها تپه میسازد ،نفس ها را در سینه حبس میکند ،و قیام او برای عذاب و عقوبت مردم است و ...!

این تصور حجابی بر حجاب های او می افزاید و سدی افزون بر آنچه که هست در برابرش میکشد تا هرگز نور جمالش را نبینند و به فیض ظهورش نرسند و او بیش از پیش در غربت خود بماند و از فراق دوستان بنالد

آنچه بیش از همه قلب نازنینش را آزار میدهد آن  است که  این سخنان از کسانی به گوش میرسد که ادعای محبت و ارادت به او دارند، در حالی که از او غافلند و از اینکه آن وجود مقدس رحمت پهناور است

امام باقر از پدرانشان و از حضرت امیر المومنین علی (ع) در وصف  مهدی آل محمد (ع) چنین نقل فرموده است : (حضرت مهدی ) از همه شما بیشتر مردم را پناه میدهد و از همه شما علمش افزون تر است و رحمت و لطفش از همه فراگیر تر است

این کلام که به نقل  از شیخ حر عاملی چهار معصوم آن را نقل کرده اند گوهری از خزائن معرفت آن ولی الله است که در نهایت ظرافت ، عمق رافت او را بیان میکند و وسعت رافت او را بر مردم یاداور میسشود ! از آنجا که مولی الموحدین حضرت امیرالمومنین علی (ع) رافت او را به کهف تشبیه میفرماید ، میتوان این نکته را دریافت که چگونه  لطف او نه تنها شیعیان و محبانش را بلکه تمام مردم را  فرا گرفته است ، همچون کهفی که پناهگاه هر پناه جویی است و آغوش امن و امان بر بی پناهان گشوده است و هر که به او روی آورد ایمن خواهد بود

 

mahdi[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه دوازدهم بهمن 1389
اوج كمال و اوج مصيبت

اوج كمال و اوج مصيبت

اگر روزی بشنوید که یکی از آشنایانتان  در حالي كه كمال يا كمالاتي  دارد به ناراحتی هایی دچار شده  یا بیمار شده  ، عقل شما ، حکم میکند که به یاری اش برخیزید و برای خلاصی او اقدام کنید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید  مبادرت به دعا می نمایید که برای او فرج و خلاصی حاصل آید

 حال بدانید که مولای ما حضرت صاحب الزمان (ع) که یکی از نزدیکترین آشنایان ماست و تمام مرزهای کمال را احاطه کرده  و به برترین مراتب کمال  و جمال دست یافته است ، مبتلا به اهل ضلالت و گمراهی شده است و از اهل وخانه و وطن و دوستانش دور مانده است . عظمت مصیبت آن حضرت به اندازه ی عظمت خود اوست . و اما  کمالاتش که زبان از بیان  آن ناتوان می باشد .

 آن حضرت که مجموعه ای از کمالات پیامبران و امامان و مظهر آنان هستند می فرمایند : برای تعجیل در فرج بسیار دعا کنید . وبدانید که همان گشایش مشکل شماست .

با توجه به فرموده امام زمان (ع) دعا کردن برای فرج یکی از مصادیق یاری ایشان می باشد .ما که برای برطرف شدن ناراحتی برادر مومن خود به یاری او برمی خیزیم  و اگر نتوانستیم برای او دعا میکنیم پس چرا برای یاری امام زمان خود که در اوج کمال دارای بیشترین مصیبت هاست دعا نکنیم وبه یاری ایشان نرویم ؟[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه دوازدهم بهمن 1389
مهر و محبت امام زمان (عج)

مهر و محبت امام زمان (عج)

امام رضا میفرماید : « امام،مادری است دلسوز برای فرزند خردسالش»

 هر جا که بخواهیم از اوج مهر و محبت صحبت کنیم مهر مادری را مثال میزنیم حتی در تفسیر قرآن هم برای بیان عظمتروز قیامت  امده که حتی مادران هم فرزند خود را اها میکنند و پا به فرار میگذارند در این قست از محبت فراوان مادر به فرزند برای بیان ترس روز قیامت استفاده شده است

محبت مادری محبتی بی همتاست اما آیا ممکن است کسی غیر از مادرمان به ما اینگونه مهر بورزد ؟ کسی غریبه ؟ 

 نه اصلا آشنا ؟ آشنای آشنا

آری شخصی آشنا ما را مانند مادرمان دوست دارد و از ما مانند یک کودک خردسال نگهداری میکند ! عجیب است کسی ما را دوست دارد آن هم اینچنین ولی ما اورا اصلا نمیشناسیم !

امام رضا (ع) میفرماید « امام،مادری است دلسوز برای فرزند خردسالش»

به نظر شما برای اثبات محبت امام چه باید کرد ؟[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه دوازدهم بهمن 1389
توفیق خدمت

توفیق خدمت

امیر المومنین علی (ع) : خداوند عزوجل به سوی زمین نگریست ،پس مارا برگزید و شیعیانی را برای یاری ما قرار داد . آنها از شادی ما خوشحال و از خاطر اندوه ما غمگین میشوند و مال و جانشان را در راه ما نثار میکنند آنها از ما هستند و سر انجام نیز با ما خواهند بود.

 

در هر دولت و نظامی یاران  و خدمت گذاران ( وزیران و مدیران ) از سوی خود نظام انتخاب میشوند . نظام الهی نیز از این قاعده کنار نیست یاران خداوند و پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)  همگی توسط خدای متعال انتخاب شده و بوسیله ی پیامبر و اهل بیت پذیرفته میشوند . بنابراین یاری اهل بیت توفیقی نیست که  برای هر کسی فراهم شود.کسانی به عنوان  خدمت گذار از طرف خدا انتخاب میشوند که لیاقت و توانایی این کار را دارند

اگر خداوند پیش از این عده ای را برای یاری اهل بیت (ع) انتخاب کرد ، پس او باز هم میتواند این کار را کند و عده ای دیگر را برای این امر برگزیند

اگر من و شما تا به حال توفیق خدمت و یاری کردن امام عصر خویش را نداشته ایم یا اگر این توفیق اندک بوده ، بیایید از خدا که در کارمان تجدید نظر کند و ما را نیز برای خدمت به اهل بیت برگزیند و ببدانیم که مولایمان هر لحظه ندای (( هل من ناصر ینصرنی )) سر میدهد

" دست خدا باز است و  اراده ی او تخلف ناپذیر "

اما یک سوال مهم : آیا فقط دعا کردن و خواستن از خدا،  کافیست تا جز یاران اهل بیت باشیم ؟

مطمئنا جواب همه خیر است  خواستن از خدا فقط نصف راه است.  و برای رسیدن به هدف باید کاری کنیم که خدا در ما لیاقت کمک کردن به اهل بیت را ببیند و ما را لایق این توفیق بداند .اما چه کارهایی باعث این لیاقت میشود ...آری ما باید از همین حالا خود را برای اجرای مو به موی دستورات حجت خدا آماده کنیم تا لیاقت خدمت گذاری امام معصوم زمان خود را بدست بیاوریم . تا هم در امور دنیایی خود موفق و سربلند باشیم هم در آخرت .

خوشا به حال کسی که خداوند اورا برای یاری حجت زمان خویش انتخاب کرده و او نیز از این توفیق بهترین استفاده را ببرد

رسول خدا (ص) میفرمایند : خداوند بزرگ هیچگاه به هیچ یک از دوستان خود که جانش را در اطاعت و خیر خواهی برای امامش به زحمت اندازد ، نظر نمی افکند مگر اینکه اورا در کنار شهدا ، صدیقین ، صالحان و پیامبران در بهشت در کنار ما قرار دهد

 [ ]
>[ مرتبط با ] : جاذبه و دافع امام علی، امام زمان، قرآن کریم
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389
با حسین تا مهدی

با حسین تا مهدی

همه انبیا و ائمه و حتی خود حضرت سید الشهدا به آینده موعود نظر داشته اند و ظهور مهدی (عج)  را میطلبیدند . ( اعتقاد به ظهور منجی در همه ادیان وجود دارد و همه انسانها برای آینده بشر  منتظر منجی هستند ، برای کسب اطلاعات بیشتر به montazeran01.blogfa.com  مراجعه کنید )لدا امام حسین به دنبال نتیجه زودرس حرکت خود نبودند و علرغم نگرانیهای اطرافیان مبنی بر شهادت ایشان  و بنی هاشم و اسارت حرم پیامبر در کربلا ، ایشان به این امور به دیده مقدمات لازمی که باید تحقق یابند تا یا فرآیند استخلاف الهی  در محور زمان و در سطح زمین انجام گردد مینگریستند چنانکه وقتب عبدالله بن عمر  از فاجعه ای که در شرف تکوین است اظهار نگرانی ، حضرت سید الشهدا (ع) با متانت میفرمایند (( ای ابا عبدالرحمن آیا نمی دانی از کوچکی دنیا برای خدا این است که سر یحیی بن ذکریا را به یکی از ستمکاران بنی اسرائیل هدیه کردند . وآیا نمیدانی که بنی اسرائیل در فاصله طلوع فجر تا طلوع خورشید هفتاد پیامبر را کشتند و سپس در مغازه های خود نشستند و مثل هر روز به معاملع پرداختند ؟ که انگار هیچ کاری نکردند و خدا هیچ تعجیل به آنها نکرد بلکه به آنها مهلت داد و آنه را مواخذه نمود . ای ابا عبدالرحمن تقوا پیشه کن و دست از نصرت من برندار

حضرت زینب نیز با تمام مشکلات و مصائبی که  ناشی از فقدان رسول الله و پدر بزرگوارش و مادر مظلومش و برادر بزرگش بود به وجود امام حسین و با نگاهی آسمانی او نگاه میکند   و صبر مینماید و بعداز مصیبت مهم و با عظمت عاشورا که در اسلام با عظمت تر از آن  نمیتوان  یافت میفرمایند (( مصیبۀ ما اعظمها و اعظم رزیتها فی الاسلام )) ایشان زبان به حمد الهی میگشاید و میفرمایند (( ما رایت الا جمیلا )) . با دستانی در زنجیر اسارت میفرماید (( یحسن علینا الخلافه – جایگزینی را بر ما نیکو گرداند )) این خلافت از کجا سرچشمه میگردد ؟

همان روزی که خداوند آدم را خلق کرد و او را  خلیفه خود روی زمین قرار داد . استخلاف بنا گذاشته شد  واین خلافت با همه ی مراتب و درجاتش تا  (( وعدالله الذین آمنو منکم و عملو صالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم )) ادامه دارد .

این گونه تعبیرات ناشی از افق وسیع و دید همه جانبه ی به مسائل است . نقش آفرینان حرکت سرخ حسینی ، جلوه آن ظهور موعود را پیشاپیش محقق دیده و خلافت را به احسن  وجه در دست حضرت حجت میدیدند . به همین دلیل شاید شهادت و اسارت ظاهرا نتیجه ی  روز عاشورا بود ولی در باطن همین حرکت و قیام حق جویانه ، خط یطلان و خذلان  و شکست  درویان و ستمگران تاریخ رارقم زد .

امام حسین با میراثی که از آدم صفی الله تا خاتم حبب الله داشت توانست چنان موجی در جامعه ایجاد کند که  رمق از دست رفته حرکت انبیا  زنده و تجدید گردد . چرا که عظمت آن به تعداد کشتگان و شهدای واقعه نیست  در بحث کربلا  مقوله کمیت شهدا مطرح نمیشود .بحث ،کیفیت است .، شهادت  انسان و حق .

به امید جانشینی صالحان در زمین و زنده شدن حق بوسیله آخرین حجت خدا (( مهدی موعود (س) ))

منبع : کتاب با حسین تا مهدی از سید مجتبی حسینی با کمی تغییر

 [ ]
>[ مرتبط با ] : جاذبه و دافع امام علی، امام زمان
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389
مشکلات امام عصر

خیلی ها بر این باورند که چون امام عصر از اولاد حضرت رسول هستند و راه و روش درست زندگی کردن را میدانند هیچ گرفتاری و مشکلی ندارند

اما این باور نادرست است کافیست نگاهی به زندگی سایر ائمه داشته باشیم .

در نهایت  مشکلات های امام عصر به جایی میرسد که به مسجد الحرام رفته و شروع به خواندن آیه

(( امن یجیب ... ))

 میکند

بنابراین مشکلات ایشان تا شکسته شدن توانشان پیش  میرود د اینجاست که  کلمه فرج معنا پیدا میکند

فرج دو گونه است یکی فرج کلی که با ظهور امام زمان انجام میپذیرد و دیگری فرج جزئی که قبل از فرج کلی است و گرفتاری ها و مشکلات امام زمان را برطرف می سازد خداوند  دعای شیعیان را برای حضرت میپذیرد امام هنوز مصلحت نمیداند که فرج کلی را برساند و این دعا ها را به حساب فرج جزئی میگذارد و مشکلات حضرت مهدی  را حل میکند

 پس این درست نیست که  فکر کنیم دعاهای ما و سایر پیشینیانمان بی اثر بوده بلکه خداوند این دعا ها را به حساب  فرج جزئی میگذارد

از مشکلات امام عصر هم همین بس که تعداد اندکی به فکر یاری حضرت هستند . و اگر قبل از فرج کلی نمایان گردند مانند اجدادشان با خنجر زهر آلود دشمن  روبرو خواهند شد

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، دعا
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه هفتم آذر 1389
آيا امام زمان (عليه السلام) از اعمال و رفتار ما آگاه هستند؟

  تا حالا براتون این سوال پیش اومده که آیا امام زما ن از اعمال و رفتار ما خبر دارند یا نه اخه تو روایات زیادی شنیدیم که امام زمان از گناهان ما و یا از کار های خوب ما باخبر میشوند این حرف به نظر شما درسته یا نه ؟امام زمان چه طور از اعمال ما باخبر میشن ؟

  بنابر آنچه در قرآن مجيد و روايات معصومين(عليهم السلام)آمده است، همه ى ائمه و از جمله امام زمان (عليه السلام) از اعمال و رفتار ما آگاه هستند. قرآن مجيد مى فرمايد: (وقل اعملوا فسيرى الله عملكم ورسوله والمؤمنون ...) سوره توبه، آيه 105. بگو: هر عملى مى خواهيد انجام دهيد، پس خدا، رسولش و مؤمنان عمل شما را مى بينند ... در رواياتى كه در تفسير آيه آمده است، گفته شده كه مراد از مؤمنان در اين آيه ائمه ى معصومين(عليهم السلام)هستند. پس اصل آگاهى امام زمان (عليه السلام) از اعمال و رفتار ما امرى مسلّم است، ولى چگونگى حصول اين عمل از راه هاى مختلفى است از جمله: 1 ـ خداى تبارك و تعالى به ايشان چشمى داده است كه همه چيز را مى بينند. حضرت عيسى (عليه السلام) ـ كه بعد از ظهور امام زمان (عليه السلام)مى آيد و پشت سر آن بزرگوار نماز مى خواند ـ طبق گفته ى قرآن مجيد از آنچه مردم در خانه هايشان ذخيره كرده بودند و آنچه مى خوردند خبر مى داد، بدون اين كه آن ها را در ظاهر ديده باشد سوره آل عمران، آيه 49. با توجه به اين كه مقام حضرت مهدى (عليه السلام) از حضرت عيسى (عليه السلام) بالاتر است، پس حتماً از اعمال و رفتار ما آگاهى دارد. 2 ـ ملائكه بر امام زمان (عليه السلام) نازل مى شوند و نامه ى اعمال بندگان را به حضرت مهدى (عليه السلام) عرضه مى كنند. در روايات آمده است كه هفته اى دو بار نامه ى اعمال بندگان به امام زمان (عليه السلام) عرضه مى شود. در برخى از روايات مى خوانيم كه در روزهاى دوشنبه و پنج شنبه نامه ى اعمال بندگان به حضرت عرضه مى شود «ان الاعمال تعرض على النبى (صلى الله عليه وآله وسلم) فى كل اثنين و خميس فيعلمها وكذلك تعرض على الائمة (عليه السلام) فيعرفونها». بحارالانوار، ج 5، ص 329. 3 ـ ملائكه بر حضرت نازل مى شوند و اين علوم را بر ايشان القا مى كنند. غير از اين راه ها، ممكن است راه هاى ديگرى هم باشد كه ما از آن ها بى خبريم. البته اين علم و آگاهى حضرت، به اعمال و رفتار ظاهرى ما منحصر نمى شود، بلكه آن بزرگوار از نيت هاى ما هم آگاه است.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه پنجم مهر 1389
علائم و نشانه هاى ظهور امام زمان (عليه السلام) چيست؟

  علائم و نشانه هاى ظهور امام زمان (عليه السلام) چيست؟

  علائم ظهور چيزهايى هستند كه تا واقع نشوند حضرت ظهور نمى كنند، و حدوث هر يك از آن ها گوياى آن است كه زمان ظهور نزديك شده اما دلالتى ندارد كه حضرت بعد از وقوع آن علامت، و بلافاصله ظهور مى كنند. براى ظهور امام زمان (عليه السلام) علائم بسيارى در كتاب هاى حديثى نقل شده است; حتى برخى كتابى مستقل در اين موضوع تأليف كرده اند كه همه ى آن ها را نمى توان در اين مختصر ذكر كرد. احاديث اهل بيت علائم ظهور را به دو دسته تقسيم كرده اند: 1 ـ «علائم قطعى»، يعنى علائمى كه به هيچ قيد و شرطى مشروط نيست، و بايد قبل از ظهور واقع شود. اين قسم از علائم پنج مورد است: «قيام حق طلبانه مرد يمانى»، «شورش سفيانى»، «نداى آسمانى»، «فرو رفتن زمين» و «قتل نفس زكيّه.» كمال الدين و تمام النعمة، ص 650. 2 ـ «علائم غير قطعى»، يعنى حوادثى كه به طور مطلق و قطع از علائم ظهور نيستند، و تحقق آن ها مشروط به شرايطى است، و تا آن شرايط تحقق نيابد آن علائم هم تحقق نمى يابند و مصلحت در اين بوده كه به طور اجمال از علائم ظهور شمرده شوند. علائم غير قطعى بسيار است، مقدارى از آن ها كه از طريق معتبر نقل شده باشد، قابل پذيرش است. اگر چه از امور خارق العاده باشند، و خارق العادگى آن ها به طور اعجاز واقع مى شود تا صحت ادعاى امام زمان (عليه السلام) را تأييد كنند و فوق العادگى اوضاع را به جهانيان اعلام دارند. حكم اين علائم با ساير معجزات يكسان است. براى تشخيص اعتبار علائم غير قطعى بايد به متخصصان علم حديث مراجعه شود. علاقه مندان مى توانند به كتاب «منتخب الاثر»، تأليف حضرت آية الله صافى گلپايگانى مراجعه كنند.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه سی ام شهریور 1389
وصیت امام علی (ع)

قسمتی کوتاه از وصیت امام علی به امام حسن مجتبی

شما میتونید متن کامل این وصیت رو از پیوند های روزانه ما دانلود کنید

مراحل خودسازى

 پسرم! همانا تو را به ترس از خدا سفارش مى كنم كه پيوسته در فرمان او باشى، و دلت را با ياد خدا زنده كنى، و به ريسمان او چنگ زنى، چه وسيله اى مطمئن تر از رابطه تو با خداست اگر سررشته آن را در دست گيرى.

دلت را با اندرز نيكو زنده كن هواى نفس را با بى اعتنايى به حرام بميران جان را با يقين نيرومند كن و با نور حكمت روشنايى بخش و با ياد مرگ آرام كن به نابودى از او اعتراف گير و با بررسى تحولات ناگوار دنيا به او آگاهى بخش و از دگرگونى روزگار و زشتيهاى گردش شب و روز او را بترسان تاريخ گذشتگان را بر او بنما و آنچه كه بر سر پيشينيان آمده است به يادش آور در ديار و آثار ويران رفتگان گردش كن و بيانديش كه آنها چه كرده اند؟ از كجا كوچ كرده و در كجا فرود آمدند؟ از جمع دوستان جداشده و به ديار غربت سفر كردند گويا زمانى نمى گذرد كه تو هم يكى از آنانى! پس جايگاه آينده را آباد كن آخرت را به دنيا مفروش و آنچه نمى دانى مگو و آنچه بر تو لازم نيست بر زبان نياور و در جاده اى كه از گمراهى آن مى ترسى قدم مگذار. زير خوددارى به هنگام سرگردانى و گمراهى بهتر از سقوط در تباهى هاست. اخلاق اجتماعى به نيكى ها امر كن و خود نيكوكار باش و با دست و زبان بديها را انكار كن و بكوش تا از بدكاران دور باشى و در راه خدا آنگونه كه شايسته است تلاش كن و هرگز سرزنش ملامتگران تو را از تلاش در راه خدا باز ندارد براى حق د رمشكلات و سختى ها شنا كن شناخت خود را در دين به كمال رسان خود را براى استقامت برابر مشكلات عادت ده كه شكيبايى در راه حق عادتى پسنديده است در تمام كارها خود را به خدا واگذار كه به پناهگاه مطمئن و نيرومندى رسيده اى در دعا با اخلاص پروردگارت را بخوان كه بخشش و محروم كردن به دست اوست و فراوان از خدا درخواست خير و نيكى داشته باش. وصيت مرا به درستى درياب و به سادگى از آن نگذر زيرا بهترين سخن آن است كه سودمند باشد بدان علمى كه سودمند نباشد فايده اى نخواهد داشت و دانشى كه سزاوار يادگيرى نيست سودى ندارد.[ ]
>[ مرتبط با ] : پیامک مهدویت و متون ادبی، امام زمان، امام علی
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه بیست و دوم شهریور 1389
یا مهدی

ya mahdi

باز به انتظار تو جمعه غروب می‌شود

اگر بیایی از سفر، آه چه خوب می‌شود

آتشی از عشق در جانم فکندی، خوش فکندی

من که جز عشق تو آغازی و پایانی ندارم

سر نهم در کوی عشقت، جان دهم در راه عشقت

من چه گویم؟ من به جز عشقت سر و جانی ندارم[ ]
>[ مرتبط با ] : جاذبه و دافع امام علی، پیامک مهدویت و متون ادبی، امام زمان
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه هجدهم شهریور 1389
در زمان غيبت امام زمان (عليه السلام) منتظران آن حضرت چه وظايفى بر عهده دارند؟

  در زمان غيبت امام زمان (عليه السلام) منتظران آن حضرت چه وظايفى بر عهده دارند؟

  در تفكر شيعى انتظار موعود به عنوان يك اصل مسلّم پذيرفته شده، و از آن به عنوان برترين اعمال ياد شده و تأكيد شده است كه منتظر فرج باشيد و از رحمت خدا مأيوس نباشيد (به جهت طولانى شدن غيبت) چرا كه بهترين اعمال در پيش خداوند انتظار فرج است. از بررسى اخبار و روايات معصومين(عليهم السلام)وظايفى چند در عصر غيبت براى منتظران استفاده مى شود: 1 ـ شناخت حجت خدا و امام زمان (عليه السلام): مهم ترين وظيفه ى يك فرد منتظر تلاش براى كسب معرفت نسبت به وجود مقدس امام زمان (عليه السلام) است; چرا كه انسان بدون شناخت امام و منزلت او نمى تواند وظيفه ى خود را در رابطه ى با او تشخيص دهد. در روايت آمده است: «من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية». «هر كس بميرد و امام زمان خويش را نشناسد به مرگ جاهليت مرده است.» 2 ـ تهذيب نفس و كسب فضايل اخلاقى (خود سازى فردى): منتظر واقعى هميشه در صدد كسب فضايل اخلاقى و آراسته شدن به صفات خوب انسانى است. 3 ـ تلاش براى اصلاح جامعه (خود سازى اجتماعى): تلاش براى برطرف كردن مفاسد اجتماعى از طريق امر به معروف و نهى از منكر و اهتمام براى تربيت نسل مهذّب و كارا و خلاصه آماده سازى زمينه براى ظهور امام زمان (عليه السلام)يكى از وظايف منتظر واقعى است، چون تا زمينه ى ظهور فراهم نگردد امكان ظهور امام زمان (عليه السلام)ميسر نخواهد شد. 4 ـ كسب آمادگى هاى فكرى و فرهنگى و نظامى براى يارى امام زمان (عليه السلام): چرا كه آن حضرت پس از قيام به يارانى نياز دارند كه حداقل در يكى از عرصه ها بتواند مفيد واقع گردد. 5 ـ توبه از گناهان. 7 ـ دعا براى سلامتى امام زمان (عليه السلام) و تعجيل فرج ايشان: منتظر واقعى در هر صبح و شام با خلوص نيت از پيشگاه خداى مهربان سلامتى و ظهور امام زمان (عليه السلام)را درخواست مى نمايد. 8 ـ صدقه دادن براى سلامتى امام زمان (عليه السلام) 9 ـ انجام اعمال عبادى مانند خواندن نماز و قرآن، زيارت نمودن به نيابت از امام زمان (عليه السلام) 10 ـ توجه به اماكنى كه مورد عنايت امام زمان (عليه السلام) است نظير مشاهد مشرفه، مسجد سهله، مسجد جمكران و ... 11 ـ توسل به امام زمان (عليه السلام) و زيارت آن حضرت با زيارت ها و دعاهايى كه در كتب ادعيه مانند مفاتيح الجنان آمده و از آن جمله موارد ذيل است: الف) دعاى عهد كه هر روز صبح بعد از نماز خوانده مى شود: اللهم رب النور العظيم و رب الكرسى الرفيع ... ، ب) دعاى اللهم عرفنى نفسك فانك لم ان لم تعرفنى نفسك ... اين دعا در عصر روز جمعه خوانده مى شود، ج) دعاى كه براى برآورده شدن حاجات ذكر شده است و با اين عبارت شروع مى شود: الهى عظم البلاء و برح الخفاء ...، د) دعا براى سلامتى امام زمان (عليه السلام): اللهم كن لوليك الحجة ابن الحسن ...، هـ) دعاى حضرت مهدى (عليه السلام) كه با اين عبارت آغاز مى شود: اللهم ارزقنا توفيق الطاعة و بعد المصيبته ...، و) زيارت آل ياسين. جهت توضيح بيشتر به كتابهاى (وظيفة الانام) و (شيوه هاى يارى قائم آل محمد عليه السلام) مراجعه شود

  ya mahdi  

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه هجدهم شهریور 1389
آيا اعتقاد به مهدويت و منجى جهانى مخصوص شيعيان است؟

  دیروز یکی از بچه های دانشگاهمون که از کار وبلاگ نویسی من درباره امام زمان تعجب کرده بود ازم پرسید به نظر تو ایتالیایی ها هم ( آخه عاشق تیم ایتالیاست و ایتالیا رو خیلی دوست داره ) یه کسی  مثل امام زمان تو دین شون دارن؟

  شما چی فکر میکنید ؟ 

  اعتقاد به مهدويت و منجى جهانى اختصاص به شيعه ندارد، همه ى اديان و مذاهب به گونه اى اعتقاد به آن دارند. در منابع حديثى اهل سنت، روايات در خصوص حضرت مهدى (عليه السلام) فراوان است. تفاوت نظر شيعه و سنى در اين است كه اهل سنت عقيده دارد، مهدى در آخر الزمان متولد خواهد شد، ولى شيعه مى گويد حضرت متولد شده و هم اكنون زنده هستند و در پس پرده ى غيبت مى باشند. در اديان غير اسلامى مانند زردشتى، يهودى، مسيحى، بودايى، اديان هندى و ... اعتقاد به منجى وجود دارد، و در منابع زردشتى (كتاب زند و كتاب جاماسب نامه)، منابع هندى (كتاب شاكمونى و كتاب ديد)، انجيل، تورات، زبور و ... به مسأله ى منجى جهانى اشاره شده است. در كتاب «جاماسب نامه» آمده است: «مردى بيرون آيد از زمين تازيان، از فرزندان هاشم، مردى بزرگ سر و بزرگ تن و بزرگ ساق، و بردين جد خويش بود، با سپاه بسيار، و روى به ايران نهد و آبادانى كند و زمين پر داد كنددر انجيل آمده است: «كمرهاى خويش را بسته، چراغ هاى خود را افروخته بداريد، و شما مانند كسانى باشيد كه انتظار آقاى خودشان را مى كشند كه چه وقت از عروسى مراجعت مى كند، تا هر وقت كه آيد و در را بكوبد، بى درنگ براى او باز كنند خوشا به حال آن غلامان كه آقاى ايشان چون آيد ايشان را بيدار يابد! پس شما نيز مستعد باشيد زيرا در ساعتى كه گمان نمى بريد به سر انسان مى آيد ...» انجيل لوقا، فصل 12، بند 35 و 36. تورات مى گويد: «و نهالى از تنه يسّى» بيرون آمده و شاخه اى از ريشه هايش خواهد شكفت و روح خدا بر او قرار خواهد گرفت ... مسكينان را به عدالت داورى خواهد كرد و به جهت مظلومان زمين به راستى حكم خواهد كرد ... گرگ با برّه سكونت خواهد كرد و پلنگ با بزغاله، و گوساله و شير و پروارى با هم، و طفل كوچك آن ها را خواهند راند ... در تمامى كوه مقدّس من ضررى نخواهند كرد، زيرا جهان از معرفت خدا پر خواهد شد. تورات اشعيانبى، فصل 11، بند 1 ـ 10. بنابراين اعتقاد به منجى جهانى و اين كه آينده ى جهان روشن است، در اديان غير اسلامى هم وجود دارد، و اختلاف دين اسلام با ديگر اديان در مصداق خارجى و خصوصيات شخصى منجى جهانى و مهدى است.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه پانزدهم شهریور 1389
چه چيزهايى موجب نزديكتر شدن ظهور امام زمان (عليه السلام) مى شود؟

  خیلیا دلشون میخاد بدونن که چه چیزهایی موجب نزدیک شدن ظهور امام زمان میشه تا اگه تونستند برای نزدیک تر شدن ظهور امام زمان کاری رو انجام بدن تا  مشکل بی عدالتی  رو چه در کشور خودشون و چه در جهان حل کنند و موجب خوشنودی امام زمان بشن. با ظهور امام زمان همه کسانی که به ضعیفان و مردم جهان ظلم میکنن مجازات میشن و به سزای اعمالشون میرسن ولی اگه آدم شده باشن و گناهشون هم خیلی سنگین نباشه شامل رحمت امام مهربونمون میشن  و خدا اون هارو میبخشه

  امروز شما رو از یکی از ساده ترین ولی پر اثر ترین راه هایی که موجب نزدیکتر شدن ظهور امام زمان میشه با خبر میکنیم

  زمان ظهور امام زمان (عليه السلام) را خدا مى داند و ما در حالى كه بايد زمينه هاى نزديكتر شدن ظهور را فراهم كنيم، نبايد در ظهور عجله  نمائيم. در دعايى كه در غيبت امام زمان (عليه السلام) آمده مى خوانيم: «انت العالم غير المعلّم بالوقت الذى فيه صلاح امر و ليك فى الاذن له باظهار امره و كشف سرّه فصبرنى على ذلك حتى لا احب تعجيل ما اخرّت ولا تأخير ما عجلت( )» اى خدا تو دانايى ـ بدون معلم و بدون آنكه كسى به تو خبر داده باشد ـ به وقتى كه در آن صلاح ولىّ تو باشد كه به او اجازه دهى براى آشكار كردن امرش و برطرف كردن پرده او، پس مرا صبر عطا كن تا نخواهم تعجيل آنچه را تأخير نمودى و نه تأخير آنچه را تعجيل كنى. امام زمان (عليه السلام) براى برقرارى عدالت در سراسر جهان، ايجاد حكومت واحد جهانى، برافراشتن پرچم توحيد در تمام مناطق كره زمين و حاكميت دين اسلام بر تمامى اديان، ظهور و قيام خواهند فرمود و هر آنچه زمينه تحقق اين اهداف بلند را آماده سازد، موجب نزديكى ظهور حضرت مى شود. پس برقرارى حكومت اسلامى در جامعه به تحقق اهداف قيام حضرت مهدى (عليه السلام) كمك مى كند و زمينه اى براى ظهور خواهد بود و در نزديكى ظهور نقش دارد. يكى ديگر از نكاتى كه نقش بالايى در نزديكى ظهور دارد، دعا براى فرج امام زمان (عليه السلام) است. در توقيعى كه از ناحيه مقدسه توسط «محمد بن عثمان» صادر شده است، امام زمان (عليه السلام) مى فرمايند: «اكثروا الدعاء بتعجيل الفرج فان ذلك فرجكم( » براى تعجيل فرج زياد دعا كنيد، كه در آن فرج شما هم هست. در مورد فرج دعاهاى متعددى در كتب ادعيه (مفاتيح الجنان) آمده است. پس نه تنها بايد براى تعجيل فرج دعا كرد، بلكه زياد بايد دعا نمود، كه دعا موضوعيت دارد و در تعجيل فرج نقش دارد، چون دعا يكى از مقدرات الهى است كه در تغيير قضاى الهى تأثير مى گذارد، در روايتى كه از امام صادق (عليه السلام) نقل شده است، حضرت مى فرمايند: «الدعاء يردّ القضاء بعد ما ابرم البراماً فاكثر من الدعاء» دعا قضاى حتمى را بر مى گرداند، پس زياد دعا كن.

  ya mahdi

   [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، دعا
ن : only for mahdi
ت : جمعه دوازدهم شهریور 1389
(يا صاحب الزّمان ادركنا)

(يا صاحب الزّمان ادركنا)

آشنايى با امام زمان(عليه السلام); بهترين وسيله و مطمئن ترين راه براى رسيدن به شناخت خدا است. «هركس خدا را بخواهد، از شما آغاز كند; و هر كس او را يگانه شمارد، تنها سخنان شما را بپذيرد; و هر كس آهنگ او داشته باشد، رو به شما آورد»([1] [1] ). )زیارت جامعه کبیره از امام هادی

آشنايى با امام زمان(عليه السلام); مقدّمه دوست داشتن او و دوست داشتن او، مقدمه اى براى دوست داشتن خدا است.

«هركس شما را دوست بدارد، خدا را دوست داشته است»([2] [2] ). ( امام هادی )

آشنايى با امام زمان(عليه السلام); راهى براى رهايى از قيد و بند جاهليّت است. با شناخت امام زمان(عليه السلام)دين را، قرآن را و همه معارف الهى را مى توان شناخت; در حالى كه بدون شناسايى او شناخت دين و فهم قرآن و درك معارف عقيم مى ماند و نجات از جاهليّت ميسّر نيست.

پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:

«هر كس بميرد و امام زمانش را نشناخته            باشد به مردن زمان جاهليّت مرده              است»([3] [3] ).

آشنايى با امام زمان(عليه السلام); دست آويزى استوار براى دست يابى به هدايت و نجات از ضلالت و گمراهى است.

«خدايا حجّت خويش را به من بشناسان، كه اگر تو حجّت خود را به من نشناسانى، از دينم گمراه خواهم شد»([4] [4] ). (بحار الانوار  )

بدون شناخت امام زمان(عليه السلام)، شناخت سيرت و راه او ممكن نيست، وبدون شناخت سيره و طريقه او شناخت شريعت ميّسر نيست. و بدون شناخت شريعت، دست يابى به سعادت دنيا و آخرت محال خواهد بود.

امام زمان(عليه السلام)! را بايد شناخت، با آرمان ها واهداف او آشنا شد، و براى يارى او آماده گشت; زيرا او تنها امام حاضر و ناظر بشريّت است. او يكتا باقى مانده خدا در زمين، و گوهر پاك زاده پيامبران(عليهم السلام)، و يگانه بازمانده نسل پيشوايان معصوم(عليهم السلام) است.

زندگانى شگفت او، غيبت پر رمز و راز او، طول عمر معجزه آميز او و ظهور نورانى و حيات آفرين او همگى زمنيه ساز استثنايى ترين و پربارترين فصل تاريخ انسان ها بلكه والاترين و مهم ترين فراز تاريخ آفرينش، يعنى «حاكميّت توحيد در سراسر گيتى» است. به اميد آن روز![1][1] - «مَن اَرادَ اللهَ بَدأَبِكُم و مَن وَحَّدَهُ قَبِلَ عَنكُم و مَن قَصَدَهُ تَوَجَّهَ بِكُم»، زيارت جامعه كبيره از امام هادى(عليه السلام).

[2][2] - «مَن احَبَّكُم فَقَد أحَبَّ اللهَ»، همان.

[3][3] - «مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ اِمامَ زَمانِهِ ماتَ مِيتَةً جاهِليَّةً»، بحارالانوار، ج22، ص331، ح317.

[4][4] - «اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَك، فَاِنَّكَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلَتُ عَنْ دينى»، بحارالانوار، ج53، ص187، ح18.

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه نهم شهریور 1389
مهدی منتظر در نهج البلاغه -تولد مهدی در کتب اهل تسنن
یاری ما در موضوع

ولادت حضرت مهدى(ع):
در اينجا توجه خوانندگان ارجمند را به يك موضوع مهم جلب مى نمائيم و آن اينكه:
اصل مسأله مهدويّت در اسلام مانند ـ مسأله امامت كه در پست اول از این مبحث  بدان اشاره كرديم ـ يك مسأله اتفاقى بين همه مذاهب عقيدتى و فقهى اسلام است.

چيزى كه در اين رابطه مورد اختلاف مى باشد موضوع ولادت حضرت مهدى است كه گروهى انگشت شمار از اهل تسنّن منكر ، و اكثريّت قريب به اتفاقْ موافق با شيعه ، و در منابع عقيدتى ، حديثى و تاريخى خود صريحاً بدان اعتراف كرده اند.

ناگفته پيداست كه معتقدان به ولادت آن حضرت نيز در انتساب آن بزرگوار به امام عسكرى ، و ديگر ويژگيها و شؤون حياتى او از قبيل غيبتو . . . با شيعه هم عقيده اند.
با توجه به اينكه ما در اين كتاب در انطباق بخشى از فرازهاى سخنان امام در نهج البلاغه با مسأله مهدى منتظر ، متكى به اعتراف ابن ابى الحديد ، شارح نهج البلاغه ، شده ايم ، و نامبرده در موضوع ولادت آن حضرت با شيعه مخالف ، و آن را موكول به بعد نموده است ، ما در اين مقدمه به اسامى بيش از يكصد نفر از دانشمندان و مورخان اهل تسنن كه با شيعه همعقيده ، و به ولادت حضرت مهدى در نيمه دوم قرن سوم هجرى اعتراف كرده اند اشاره مى كنيم; و براى تفصيل بيشتر ، علاقمندان آشنا به زبان عربى را به كتاب « الامام المهدى عند اهل السنة »( [12] ) و مقدمه آن ارجاع مى دهيم.
اسامی یکصد نفر از علمای  اهل تسنن و مورخان اهل سنت که  در تولد مهدی موعود در نیمه دوم قرن سوم با علمای شیعه موافقند به همراه نام کتاب شان و .... را در ادامه مطلب بخوانید

[

ادامه مطلب... ]

>[ مرتبط با ] : امام زمان، امام علی، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : شنبه ششم شهریور 1389
مهدی منتظر در نهج البلاغه -مهدی در اسلام

اینبار درباره منجی از دید اسلام با هم گفتگو میکنیم شما میتوانید سوالات و نظرات خود را از طریق لیک زیر با ما در میان بگذارید

نظرات و سوالات شما

دانلود این پست با فرمت word با حجم 31kb

مسأله مهدويّت در اسلام ، آنچنانكه شيعه مطرح مى كند ، يكى از اصيل ترين پايه هاى تداوم اسلام ، و شرط اساسى انقلاب جهانى اسلام و پيروزى و حاكميّت همه جانبه آئين قرآن بر ديگر آئين ها و حكومت هاى جهان است.

زيرا تنها در سايه رهبرى امام واجد شرايط و خليفه معصوم و منبعث از جانب بنيانگذار اسلام است كه اسلام راستين با آزادى كامل و ابعاد گسترده اش در همه شؤون علمى ، سياسى ، اجتماعى ، اقتصادى ، عبادى ، اخلاقى ، فرهنگى ، قضائى ، نظامى و . . .  مى تواند در سراسر جهان و در ميان عموم توده هاى بشرى خودنمائى كند; و در همين حال وعده الهى در قرآن مجيد([1] [2] ) مبنى بر پيروزى مستضعفان بر مستكبران عينيّت و تحقّق پيدا نمايد.

 « و نُريد أن نمنّ على الذين استُضعِفوا فِى الأرضِ و نَجعلهم أئمةً و نَجعلهُمُ الوَارِثين» ; قصص 28/5 .

مگر نه اين است كه در طول چهارده قرن گذشته تاريخ اسلام صدها كشور بزرگ و كوچك و جزيره و اميرنشين و شيخ نشين در گوشه و كنار جهان وجود داشته و دارد كه مردمش و هيئت حاكمه اش و صدا و سيمايش و دانشگاه و دادگستريش همه و همه دم از اسلام زده و مى زنند.

و هم اكنون در همه اين مراكز انواع شعارهاى اسلامى از طريق رسانه هاى گروهى و كتاب و مقاله ، با ابعاد گسترده تر از گذشته توجه عموم را به خود جلب كرده ، و اكثراً مدّعى هستند و تا حدّى هم راست مى گويند كه قانون اساسى خود را از روى قرآن تدوين نموده اند.

ولى متأسفانه نمى توانيم يك كشور پهناور حدود چهل ميليون نفرى همچون مصر ، بلكه يك كشور بسيار كوچك يا منطقه شيخ نشينى را معرفى كنيم كه نظام صد در صد اسلامى بر آن حاكميّت داشته ، و از هر جهت مورد عمل بوده باشد.

در صورتيكه اگر رهبرى كشورها را زمامداران لايق و مسلمان ــ كه هم آگاهى از اسلام داشتند و هم آزادى از سرسپردگى اجانب و استعمارگران ـ عهده دار بودند ، اين چنين انواع انحراف گرائى ، كجروى مادى و معنوى ، فقر و عقب افتادگى همه جانبه ، و ظلم و فساد جايگزين اسلام نمى شد.

و اين چنين اختلافات عقيدتى و اخلاقى و سياسى و مسلكى و طبقاتى و اجتماعى ، بيش از يك ميليارد مسلمان را دچار تفرقه و جدائى نمى كرد; و تحت نفوذ دشمنان اسلام و استعمارگران قرار نمى داد; و دست گدائى آنان را در جهت علم و صنعت و خوراك و پوشاك و دارو و درمان پيش شرق و غرب دراز نمى نمود.

بدين ترتيب عدل و مساوات واقعى و جهانى و نجات از يوغ ظلم و جور و جهل و نادانى و فقر و ناأمنى معنا و مفهومى نخواهد داشت ، مگر با روى كار آمدن يك زمامدار لايق و نيرومندى كه با آزادى مطلق و به دور از هرگونه ترس و تقيّه و وابستگى و خودفروختگى ، در صحنه عمل وارد شود; و قبل از هر چيز اسلام اصيل را از چنگال اسارت زمامداران نالايق و خود فروخته ، و مسلمانان فريب خورده آزاد سازد; و آنگاه بر اساس قوانين اصيل اسلامى و روش پيامبر(ص) و على(ع) بر مردم حكومت نمايد.

آرى بـه عقيده شيعه اماميه ، و محقّقـان اهـل تسنّن ، اين لباسى است كه به قامت يكتا فرزند امام حسن عسكرى(ع) ، « مهدى منتظر( عج ) » دوخته شده; و تنها اوست كه مسؤوليّت اين كار به عهده اش واگذار شده; و هم اوست كه در سايه رهبريش مستضعفان جهان بر مستكبران پيروز ، و آنچه را كه قرآن مجيد در رابطه با حكومت جهانى و زمامدارى مطلق به بندگان شايسته خدا نويد داده و گويد:

« وَ لَقد كَتبنا فِى الزَّبور مِن بَعد الذِّكر أنَّ الأرضَ يَرِثُها عِبادىَ الصَّالحُون »([2] [3] )

« ما در زبور ، پس از ذكر ( تورات ) نوشته ايم كه زمين را بندگان شايسته خدا به ارث خواهند برد » ; أنبياء 21/105 .

به بركت وجود او ، و به دست او تحقّق خواهد يافت.

 

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، امام علی، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : جمعه پنجم شهریور 1389
مهدی منتظر در نهج البلاغه

از امروز در باره ی  موضوع حضرت مهدی در نهج البلاغه چند روزی در خدمت شما خواهیم بود از همه کسانی که با این موضوع آشناعیت دارند تقاضا میکنیم تا مارا یاری کنند شاید هم ما و هم شما حرفهای جدید تری رو یاد بگیریم در ضمن اگر روی لینک زیر کلیک کنید میتونید این پست رو در غالب آفیس دانلود کنید ( با حجم بسیار پایین )تا در فرصت مناسب اون رو مطالعه کنید

یاری ما در این موضوع

دانلود این پست با فرمت word و حجم 31kb

موضوع امام شناسى ، و التزام به پيروى از مقام امامت ، و ضرورت وجود يك رهبر اسلامى واجد شرائط در هر زمانى ، تنها مربوط به شيعه و يك گروه خاصى نبوده و نيست; بلكه واقعيتى است كه ريشه عميق اسلامى دارد و مسلمانان با انواع فرقه گرائى ها و مذاهب گوناگون عقيدتى و فقهى ، همه و همه معتقد و معترف به آن بوده و هستند.

به ديگر سخن عقيده به وجود امام در هر زمانى يك واجب الهى است كه پيامبر گـرامى اسلام صلَّى الله عليه و آله آنرا اعلام نموده ، و بار مسؤوليت آن را بر دوش همگان نهاده است. آرى ، حضرتش انحراف گرايان از خط عقيده به امامت را ـ كه از شناخت امام راستين عصر خود سر باز مى زنند ـ جاهليت گرا و به عنوان كسى كه به دوران جاهليّت عقب گرد نمايد تعبير كرده ، فرمايد:

« من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية »

كسى كه بميرد و امام زمان خويش را نشناخته باشد مرگ او مانند مرگ افراد دوران جاهليت باشد كه در حال شرك و بت پرستى از دنيا رفتند.

اين حديث را زيد بن ارقم ، عامر بن ربيعه عترى ، عبدالله بن عباس ، عبدالله بن عمر بن خطاب ، عويمر بن مالك ( معروف به ابودرداء ) ، معاذ بن جبل و معاوية بن أبى سفيان از پيامبر اسلام (ص) نقل كرده اند; و گروهى از محدّثين عاليمقام و ديگر دانشمندان اهل تسنن هم آن را در مصادر اسلامى ذكر نموده اند; و در واقع از احاديث متواتر و قطعىّ الصدور محسوب مى شوند; و ما بخشى از مدارك حديث را پس از توضيح مختصرى بنظر خوانندگان مى رسانيم.

اكنون نكته لازم به تذكر در اين زمينه آن باشد كه اين حديث با ديگر احاديثى كه به اين مضمون وارد شده است نشانگر صدور يك فرمان قطعى اسلامى از ناحيه پيامبر است; و با صراحت و تأكيد ، توجه عموم را به دو امر مهم جلب مى نمايد:

1 ــ پيامبر اسلام (ص) با اضافه كردن كلمه « امام » به كلمه « زمان » ضرورت وجود امام جامع الشرائط و قابل شناخت را در هر عصر و زمانى ( هرچند تنها يك نفر مسلمان وجود داشته باشد ) جهت پيروى از او اعلام فرموده ، و چنين امامى جز با امامان معصوم شيعه كه آخرين آنها حضرت حجة بن الحسن العسكرى(ع) است نمى تواند با كسى منطبق گردد.

2 ــ از اينكه پيامبر گرامى(ص) با اضافه كردن كلمه « ميتة » به كلمه « جاهليّة » مرگ بدون شناخت امام زمان هر زمانى را مرگ جاهلى توصيف كرده ، معلوم مى شود كه اين امام نه يك شخص عادى و معمولى ، بلكه همانند پيامبر برخوردار از عالى ترين درجه شخصيت همه جانبه علمى و عملى ، و رابط بين خلق و خالق است كه نشناختن آن عيناً بسان نشناختن پيامبر ، موجب گمراهى خواهد بود.

اكنون كسانيكه بخواهند غير از اين نظريه را بپذيرند ، براى ايشان بيش از دو راه وجود ندارد:

يا اصل حديث را انكار نمايند; در صورتيكه اين حديث ــ به شرحى كه بعداً ايراد مى گردد ــ قابل ترديد و انكار نيست;

يا آنكه بگويند: مقصود هر امام و زمامدارى است كه با هر وسيله اى ، هرچند با قهر و زور ، با كودتا و خونريزى ، و بالاخره با پشت كردن به قرآن و معيارهاى اسلامى و انسانى روى كار آيد.

بنابراين معاويه ها ، يزيدها ، مروان ها ، عبدالملك ها ، منصور دوانيقى ها ، هارون ها ، مأمون ها ، متوكل ها ، امام زمان هاى عصر خود بوده اند ، كه پيامبر(ص) نشناختن آنها را جاهليّت گرائى و عامل گمراهى و حشر و نشر با مردم جاهليّت اعلام كرده است;

و هم اكنون شناختن زمامداران كشورها و مناطق مسلمان نشين را با ويژگيهائى كه دارند ، بايد جهت شناخت اسلام و پيروى از احكام آن ، جزء وظايف اسلامى دانست ، و مرگ بدون شناخت آنان را مرگ جاهلى ناميد.

و اين پنداريست غلط ، باطل ، مغاير با روح اسلام ، و مسخره آميز ، كه هيچ انسان عاقل و آگاهى آن را نمى پذيرد.

بدين ترتيب و بر اساس نظر شيعه ، پيامبر گرامى اسلام(ص) با ايراد اين حديث شريف ، امامت افراد غير معصوم و جايز الخطا در تبليغ و اجراء احكام اسلام را نفى ، و غير قابل قبول و در آخر جاهليت گرائى خوانده; و اين بيان چيزى است كه شيعه در طول قرن ها به آن معتقد بوده است[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه چهارم شهریور 1389
میلاد مهدی موعود

فردا نیمه شعبان تولد مهدی فرزند زهراست . ما همگی توی  این جشن تولد دعوتیم

حالا که به یکی از بزرگترین مهمونی های عالم دعوت شدیم بیایید و دست خالی  به این جشن تولد نریم .باید برای مهدی زهرا  یه چیزی به عنوان کادوی تولد ببریم تا هم خودش رو خوشحال کنیم هم مادرش زهرای اطهر رو .

فکر میکنید بهترین کادو برای امام زمانمون  چی باشه

حسین زمان ما ((  مهدی ))  فریاد (( هل من ناصر ینصرنی )) سر داده و مردم به او پاسخ مثبت / منفی  دادند

آری امروز مهدی  از ما به عنوان کادوی  تولد فقط یاری کردنش را میخواهد و بس .

Montazeran01.blogfa.com/Montazeran01@gmail .com

 mahdi breathday- تولد مهدی موعود[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه سوم مرداد 1389
یا حسین
 فردا روز تولد فرزند کوچک زهراست

ما همگی بخاییم یا نخاییم توی  این جشن تولد دعوت شدیم

حالا که خواسته یا ناخاوسته به یکی از بزرگترین مهمونی های عالم دعوت شدیم بیایید و دست خالی  به این جشن تولد نریم

جلوی هزار تا دوست و آشنا و رفیق کم نیاریم  . جلوی هزار تا فرشته کم نیاریم .

و مثل آدمای بدبخت و بی پول به این مهمونی نریم

باید برای حسین فرزند  علی یه چیزی به عنوان کادوی تولد ببریم تا هم خودش رو خوشحال کنیم هم مادرش رو

فکر میکنید بهترین کادو برای امام حسین چی باشه

هزاران سال پیش امام حسین در روز کربلا فریاد زد (( هل من ناصر ینصرنی )) ((کسی هست که مرا کمک کند ))

اما مردم بی عقل آنروز ها حسین رو تنها گذاشتند و به او کمک نکردند

و اما امروز

حسین زمان ما ((  مهدی ))  فریاد (( هل من ناصر ینصرنی )) سر داده و مردم امروز به او پاسخ .... دادند

آری امروز حسین از ما به عنوان کادوی  تولد فقط یاری کردن امام زمان را میخاهد و بس .

 

یا حسین - ya hosein[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389
حضور امام زمان- معنای غیبت - ارتباط با امام زمان

میخام بی مقدمه برم سر اصل مطلب

میدونید درسته که الان ما در دوران ظاهری و مشهود  امام زمان قرار نداریم  و نمیتونیم با او ملاقات کنیم  ولی در دورانی که سایر ائمه حضور داشتند همه شیعیان توفیق نداشتند که بروند و امام زمان خود را ببینند در آن دوران شیعیانی بودند که حتی تا آخر عمر یک بار هم امام زمان خود را ندیده اند

اما راستی

همین الان که امام زمان در پشت پرده غیبتند  بسیار ی از شییعیان با او ملاقات میکنند و راز دلشان را به او میگویند و از او کمک هم میگیرند

معنای اصطلاحی غیبت با معنی لغوی آن فرق میکند

در دوران غیبت ما نباید فکر کنیم که امام زمان غایب است  و اماممان نیست بلکه در اینجا  غیبت به معنی ناشناخته بودن امام زمان است پس درد اصلی ما در این دوران غیبت نیست بلکه غفلت است

(( از چشمهای مردم  پنهان است ولی از قلبهای مومنین  یادش غایب نیست ))

 اگر ما درغفلت  نباشیم در واقع مشکلات غیبت برای ما کم میشود براحتی میتوانیم با امام زمان رابطه برقرار کنیم و از او در مشکلات و سختی ها کمک بگیریم  اما چگونه از این غفلت رها شویم

هستند شیعیان بسیاری که در طول دوران غیبت با امام زمان خود ارتباط قلبی داشته اند و با او به سراحت صحبت میکنند  واز او کمک میگیرند

 اگر قرار به بهره مندی از این بزرگوار باشد یک رابطه  دوطرفه وجود دارد که هرسوی این رابطه را بنگریم حضور خدا در آن مشهود است

وسیله ارتباطی ما با امام زمان دعا کردن است

ما برای او دعا میکنیم و او برای ما دعا میکند

امام مهربانمان با شنیدن صدای دعای ما از خدا برای ما طلب آمرزش و مغفرت و سعادت در دنیا و آخرت میکند اما به شرطی که دعای ما از ته دل و با نیت پاک باشد والا .....

ما برای او دعا میکنیم و امام مهربانمان  برای ما دعا میکند

اما دعای ما کجا و دعای امام زمانمان کجا – در  اجابت دعای امام زمان هیچ شکی نیست –

حالا اگه میخایی مشمول دعای امام زمان بشی

بسم الله  ...              (( الهم عجل لولیک الفرج ))

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389

رفتم بقيع اما چه سود

هرچه گشتم فاطمه آنجا نبود

يا علي قبر پرستويت كجاست

آن گل صدبرگ خوشبويت كجاست

هرچه باشد من نمك پرورده ام

دل به عشق فاطمه خوش كرده ام

حج من بي فاطمه بي حاصل است

كعبه هم بي فاطمه مٌشتي گِل است

قبر
زهــــــــــــــــــــــرا كعبه ي اهل دل است

 

نویسنده :ترنم

الا ای چاه یارم را گرفتند

گلم باغم بهارم را گرفتند

میا کوچه با ضرب سیلی

همه دار و ندارم را گرفتند

 [ ]
>[ مرتبط با ] : فاطمه (س)، امام زمان، امام علی
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه دهم خرداد 1389
آب گوارا

آب گوارا

«الإمامُ الماءُ العَذْبُ عَلَي الظَّماء»..

امام آب گواراست، در وقت تشنگي.

کسي که در نهايت تشنگي و خستگي، در تابش شديد آفتاب و گرماي سوزان راه مي‏رود، مي‏فهمد که آب گوارا يعني چه و يک قطره آب، در آن حال، قدر بي‏اندازه دارد. اين است که کساني معني امام را مي‏فهمند که به تشنگي رسيده‏اند. آيا انسان‏ها از اين آب شيرين استفاده کافي مي‏کنند؟!

شکر اين نعمت، وقتي ادا مي‏شود که تشنگان براي رفع تشنگي، از آن آب شيرين استفاده کنند ؛ نه اين که آن را رها کرده بخواهند با هر آب تلخ و شوري رفع عطش کنند.

از بالاترين مصاديق اين عطش، تشنگي در مسائل اعتقادي است. چند درصد از شيعيان، براي رفع اين عطش، سراغ امام عليه السلام و سخنان ايشان مي‏روند؟! آيا براي احاديث ائمه عليهم السلام شأن مناسبي قائل هستند يا اين که گفتار متکلّمان غير مسلمان يا دانشمندان ضدّ شيعه را مبناي «دين شناسي» قرار مي‏دهند؟ اين امر مورد ابتلاي متفکّران و دانشمندان جامعه است نه مردم عادي و متأسفانه آن‏ها - چنان که بايد و شايد - بهاي لازم را به سخنان گهربارِ اهل بيت عليهم السلام نمي‏دهند.


 يا مهدي[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، امام علی، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : جمعه سی و یکم اردیبهشت 1389
روزی روزگاری...
روزی روزگاری...

روزی روزگاری آن پیر آن رسول گفته بود!

در میانه روزی بی سایه و روزگاری جوان و سر سبز!

روزی روزگاری آن پیر آن رسول گفته بود!

از بلندای منبری که همۀ روز و روزگاران را به تماشا می نشست.

هم  همۀ آمدن ها و رفتن های پیش از خود، هم عصر با خود و آینده را که هیچ کس از آن هیچ چیز نمی دانست.

روزی روزگاری آن پیر آن رسول گفته بود؛

روی به جماعتی و مردمی که چشم در چشم، او را به نظاره نشسته بودند:

                                    روزی می آید که شما...[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه سی ام اردیبهشت 1389
دوستی و محبت نسبت به امام عصر

دوستی و محبت نسبت به امام عصر 

یکی از و  ظایف منتظران امام عصر (ع) داشتن پیوند قلبی و محبت نسبت به ایشان است . دوستی و محبت اهل بیت (ع) واجب بوده  و شرط قبولی اعمال و بخشی از ایمان محسوب میشود . بنابراین امروز که ما در  زمان امامت حضرت مهدی (ع) زندگی میکنیم باید نهایت محبت و دوستی مان را نسبت به ایشان (و پدران بزرگوارشان ) داشته باشیم . که این موضوع را میتوان از دو جنبه ((عقل)) و ((نقل)) ذکر کرد .

جنبه عقل

اگر از شخصی دوستی  و مهربانی  به ما برسد ، محبت او در دل ما آشیانه خواهد کرد و این از خصوصیات فطرت آدمی است . از این رو در حدیثی از تفسیر امام حسن عسگری (ع) آمده است که خدای متعال به  موسی (ع) وحی کرد :

که مرا در نزد خلقم و خلقم را در نزد من محبوب گردان . موسی (ع) گفت :

ای پروردگار !چگونه اینکار را انجام دهم ؟ فرمود:

به آنان نعمت ها و بخشش هایم را یاد آوری کن تا مرا دوست بدارند .

احسان و نیکی اهل بیت (ع) در دوران امامتشان زبان زد خاص و عام  اهل زمانه بوده است و امروز که آخرین یادگار از صلاله ی پاک ایشان در بین ماست ، همانند اجداد بزرگوارشان ، تک تک شیعیان ( و بلکه تمام انسان ها ) را مورد عنایات خاص خودشان قرار دهند.از آن نمونه ها میتوان به استغفار و دعاهای فراوان در حق شیعیان ،غمگین شدن از مشکلاتشان ، واسطه فیوض الهی بودن و ... را نام برد .

بر ماست که همت کرده و از عنایات و حقوق امام عصرمان در حق خویش مطلع شده و با مدد از عقل خود را ،در کمند دوستی و محبت ایشان در آوریم و با ایشان پیوند روحی و قلبی بر قرار کنیم .

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه بیستم اسفند 1388
آتش بزن!

آتش بزن!

اينک اين زخم غزل افروز را آتش بزن 

ناله ها سردند، قلب سوزرا آتش بزن

اينک ازتفسيرداغ، آيينه ي صحرا تهيست 

خيمه ي دلهاي عشق آموز آتش بزن

وانشد چشم فلق با زاري و صبر و اميد 

خانه ي شبهاي يأس اندوزرا آتش بزن

هيزم نمرود بيرحم زمستان گشته ايم 

اي معطر! دامن نوروز را آتش بزن

اي عروج آواترين رمز شهيدان غيور 

روبه ما کن!پرده ي مرموز را آتش بزن

 

سيد موسي زکي زاده

Montazeran01.blogfa.com[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : شنبه پانزدهم اسفند 1388
توبه

تا چه زمانی برای توبه مهلت داریم ؟

بهترین زمان برای توبه چه موقع است؟

حضرت امیر المومنین می فرمایند: (( از کسانی مباش که دل به آخرت وبه واسطه آرزوهای طولانی توبه را به تاخیر انداخته است در باره دنیا زاهدانه سخن گوید اما چون دنیا دوستان عمل کند....))

 گرچه در تمام طول عمر می توان توبه کرد اما بهترین زمان  موقعی است که توبه آسان  و  جبران گذشته آسان است

  برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه کرد

1- از آنجا که دوره ی جوانی دوره ی انعطاف پذیری تحول دگرگونی است ودوره ی پیری دوره ی کم شدن انعطاف و تثبیت خوی ها. اگر در دوره ی جوانی خصلت ها در انسان ها پدید آمد خارج کردن آنها در دوره ی پیری سخت و طاقت فرسا خواهد بود این خصلت ها مانند طنابی که دور پاهایمان بسته شده،و هر قدر که زمان می گذرد آنها محکم تر و تنگ تر میشود واراده انسان در پاره کردن آن ضعف میشود.

2-این عقب انداختن ها  و به تاخیر انداختن های توبه از حیله های شیطان است

چون:

اولا: پیری محصول کشت جوانی است

 ثانیا: چند نفر سراغ دارید که توانسته باشند خود را در پیری متحول سازد؟

 ثالثا: چند نفر از افرد به پیری رسیده اند تا توبه کنند

مولوی به افسردگان مغلوب در فساد دنیا میگوید

باده غمگینان خورند وما ز می خوش دل تریم    

رو به محبوسان غم ده ساقیا افیون خویش

ساعتی میزان آنی ساعتی موزون این                    

 بعد از این میزان خود شو تا شوی موزون خویش

امام خمینی در باره ی توبه می فرماید :

((بهار توبه ایام  جوانی است  که بار گناه کمتر و کدورت  قلبی و ظلمت باطنی ناقص تر و شرایط توبه سهل و آسان تر است انسان در پیری حرص و طمع و حب جاه ومال دارد و طول آ رزو هایش بیشتر می شود و این به تجربه ثابت شده است و حدیث شریف  نبوی شاهد آن است فرض کنید که انسان بتواند در ایام پیری به توبه قیام کند از کجا که به پیری برسد و اجل موعود او را در سن جوانی ودر حال اشتغال ب گناه و نافرمانی نرباید وبه او مهلت دهد؟....))

 

مولوی در باره کسی که فریب شیطان را می خورد و توبه را به تاخیر می اندازد مثال زیر را میزند

همچو آن شخص درشت خوش سخن

در میان ره نشاند آن خاربن

هر دمی آن خار بن افزون شدی

پای خلق  از زخم آن پر خون شدی

جامه خلق بدریدی زخار

پای درویشان بِخَستی زار زار

 چو به جِد حاکم بدو گفت این بکن

 گفت آری برکنم روزیش من

مدتی فردا و فردا وعده داد

شد درخت خار او محکم نهاد

 گفت روزی حاکمش ای وعده کَژ

پیش آ درکار ما واپس مَغَژ

تو که میگویی که فردا این بدان

که به هر روزی که می آید زمان

 آن درختِ بد جوان تر میشود

وین کَننده پیر و  مضطر میشود

خار کن د ر پیری در کاستن

 خاربُن هر روز هزدم سبز تر

خارکن هر روز زار و خشکتر

 او جوان تر میشود تو پیر تر

زود باش روزگار خود ببر

  CREATED BY: MONTAZERAN01

CANTACTME:

MONTAZERAN01@GMAIL.COM  & MONTAZERAN_01@YAHOO.COM

[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : چهارشنبه پنجم اسفند 1388
این یک دستور است نه یک حدیث !
این یک دستور است  نه یک حدیث !
امام حسین (ع) : مهدی ما در عصر خویش مظلوم است تا میتوانید از او بگویید
و قلم فرسایی کنید
به نظر شما مظلوم ترین فرد در تاریخ بشریت کیست ؟ همه ما این را  میدانیم
که کسی نیست جز امام حسین . اما این مظلوم ترین فرد عالم که امام سوم
ماست, خود میگوید فرزندم مهدی در عصر خویش  (دوران زندگی ما ) مظلوم است
حال به نظر شما آیا ما از مردم زمان امام حسین سنگدل تر و نامرد تر
نیستیم .کاری  که ما با امام خود میکنیم آنان با امام خود  نکردند /ما/
او را در پشت پرده غیبت محبوس  کرده ایم و یادش را از خاطر برده ایم
درحالی که او میگوید : ما در مراعات حال شما کوتاهی نمیکنیم ویادتان را
از خاطر نمیبریم
اما چه باید کرد
دستور امام حسین این است که تا میتوانیم از امام زمانمان بگوییم و
بنویسیم تا او از این مظلومیت نجات یابد

یا حسین

 
امام حسین (ع) : مهدی ما در عصر خویش مظلوم است تا میتوانید از او بگویید
و قلم فرسایی کنید.
بیایید با عمل به دستور امام حسین هم باعث خشنودیش شویم و هم از یاران امام زمانمان
باشیم.[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه سی ام آذر 1388
وظایف منتظران حضرت مهدی

وظایف منتظران حضرت مهدی

نهان زیستی امام زمان هرگز به معنای وانهادگی تمام انسان ها نیست , تعطیل گشتن احکام و تکالیف الهی , و بی رهبر و پیشوا ماندن شیعیان نیست .

امام در غیبت هم آثار وجودی فراوانی در نظام تکوین و تشریع دارد .

امام غایب چنان خورشیدی است که در پس پرده ابر مانده باشد(کمال الدین .شیخ صدوق))فیض وجود او سبب استقرار زمین و استمرار زمینیان گشته .

  ((اگر زمین حتی یک لحظه از حجت خدا

 خالی بماند اهلش را در خود فرو میبرد))

امام علی ((ع))

((من موجب امنیت اهل زمین هستم ,

 همچنان که ستارگان موجب امنیت اهل آسمانند))

امام زمان((عج))

آثار هدایت و جلوه عنایت امام زمان  ((عج)) در همه جای زمین پیداست .

بارش باران نزول رحمت الهی , رویش گیاهان و پیدایش نعمت های فراوان طلوع و غروب خورشید و انتظام روز ماه و سال گردش زمین و استقرار آسمان و بقای افلاک همه و همه به برکت وجود اوست

با چنین باور داشتی آنان که در دوران غیبت حضرت مهدی  به سر میبرند و از تابش مستقیم نور جمال او بر ساحت زندگی فردی و اجتماعی خویش محرومند نه تنها تکالیفی که در زمان حضور هر یک از امامان بر دوش همگان بوده ,بلکه  وظایف ویژه ای نیز بر عهده دارند  در این وبلاگ برآنیم تا برخی از مهمترین این تکالیف را به گونه ای اجمالی (گاهی مو شکافانه تر) بر شماریم باشد تا تذکری به شمار آید و ارادتی را برانگیزد و حس مسئولیتی را تقویت کند

شما با نقل کردن این تکالیف یاری گر ما در یاری امام زمانمان باشید

هر بار به بررسی یکی از این تکالیف خواهیم نشست .

 

 

1

-شناخت امام زمان :

امام زمان و ویژگی های او را دوباره باید شناخت

امامت ونقش اورا دیگر باره با دیدی عمیق تر و در گستره ای وسیع تر باید بررسی کرد .

راستی چرا عدم شناخت امام زمان همپای شرک و جاهلیت و تکذیب او همردیف کفر و بی ایمانی است ؟!؟!

کسی که بمیرد و امام زمانش را

 نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است

((رسول اکرم (ص)))

کسی که مهدی را تکذیب کند کافر است

((امام علی(ع)))

 

خدایا حجت خویش را به من بشناسان

که اگر حجت خویس را به من نشناسانی ,

از دینم گمراه خواهم شد

 (اصول کافی جلد 1)

آیا غیر از این است که جز با شناخت امام عصر راه هدایت را نمی

توان شناخت و جز با معرفت او به معرفت دینی نمی

توان دست یافت ؟

به یقین شناخت امام عصر که کلید همه معارف وحی است  با یادگیری نامها و القاب وتاریخ ولادت و غیبت او حاصل نمیشود

 باید در حکمت نام ها و نشانهای او اندیشه کرد

با ید در شگفتی های ولادت و حیات او اندیشه کرد

باید  غیبت پر رمز و راز او را به بررسی نشست و عوامل و لوازم آن را با نگاهی مسئولانه جستجوکرد

باید در کلمات و فرمایشات امام دقت کرد باید در نامه ها و فرامین او تدبر نمود

باید آنچه را که سبب خوشنودی و نا خشنودی اوست  باز شناخت

 

این اندیشه و بررسی ودقت و تدبر و فهم و شناخت, مقدمه ای تعهد آفرین برای اطاعتی تعبد آمیز از امام زمان است و  چنین اطاعتی عین اطاعت از خدا و پیامبر است که غایت ایمان واسلام به شمار می آید .

 

چاپ و برداشت با ذکر منبع ((www.montazeran01.blogfa.com ))بلامانع است

 یا مهدیجنایت در غزه

 استدلال خلافت(امامت) امیر المومنین علی(ع)            از مردم غزه حمایت کنید

 

مقام معظم رهبری

پيام رهبر معظم انقلاب درباره مصيبت هولناك قتل عام مردم مظلوم غزه

 

نظر یادتون نره با دادن نظرتون ما را امیدوار کنید

پیام ها ی زیبا و جالبتون در پیام نگار ما به ثبت برسونید تا همه بخوننش[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه یکم آذر 1388
بقیع
اینجا بقیع است

یا فاطمه فرزندت مهدی در غربت است

ما خجالت زده ایم

ya mahdiya fatemeh

 یا مهدی به فریادمان برس

بقیع و غرت

زیارت آل یس

مولای خوبم!یا صاحب الزمان!
ای رنج را فرزند، ای مهر را مادر!
ای خوب!
چه بدگفتم که گفتم خوب،که توخوبان را شاهی وستارگان حیات را ماهی.
به خوبی تو،هیچ کس خوبی را فهم نکرده است.
به خوبی تو هیچ کس با بدی ها بدنیست.
تودرمیان خوبان خوبترینی،آنسان که ماه درمیان ستارگان است.
مولا جان!
بی خدمت به تو،ناممکن است که بهشت برماممکن شود،ای موجود خدایی ترین لحظه های موعود! بیا و با آمدنت در این

روز جهان را روشن کن.
اللهم عجل لولیک الفرج[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : یکشنبه نوزدهم مهر 1388
تربيت منتظران آگاه
=-=======================================     کتاب نا پیدا ولی با ما

====================================================      زیارت آل یس

تربيت منتظران آگاه   

بر خلاف آنچه بعضي مي‌پندارند، رابطه امام در زمان غيبت به کلي از مردم بريده نيست، بلکه آن گونه که از روايات اسلامي برمي‌آيد، شمار اندکي از آماده‌ترين افراد ـ که سري پر شور از عشق خدا و دلي پر ايمان و اخلاص فوق العاده براي تحقّق بخشيدن به آرمان اصلاح جهان دارند ـ با حضرتش در ارتباط‌اند.

 

معناي غيبت امام عليه السلام، اين نيست که آن حضرت به شکل روح نامرئي و يا شعاعي ناپيدا در مي‌آيد، بلکه او از يک زندگي طبيعي و آرام برخوردار است؛ به طور ناشناخته در ميان همين انسان‌ها رفت و آمد دارد. دل‌هاي بسيار آماده را برمي‌گزيند و در اختيار مي‌گيرد و آنها را بيش از پيش آماده مي‌کند و مي‌سازد. افراد مستعد، به تفاوت ميزان استعداد و شايستگي خود، توفيق درک اين سعادت را پيدا مي‌کنند. بعضي از آنان چند لحظه و برخي چند ساعت يا چند روز و جمعي سال‌ها با حضرت بقية الله عليه السلام در تماس بوده‌اند.

 

آنان کساني هستند که آن چنان بر بال و پرِ دانش و تقوا قرار گرفته و بالا رفته‌اند که همچون مسافران هواپيماهاي دور پرواز، بر فراز ابرها قرار مي‌گيرند، آن جا که هيچ‌گاه حجاب و مانعي بر سر راه تابش جهان‌بخش آفتاب نيست، در حالي که ديگران در زير ابرها و در تاريکي و نور ضعيف به سر مي‌برند.

 

به درستي حساب صحيح نيز همين است. کسي انتظار داشته باشد که آفتاب را به پايين ابرها فرود آورد تا چهره آن را ببيند. چنين انتظاري، اشتباهي بزرگ و پنداري باطل بيش نيست. اين ما هستيم که بايد بالاتر از ابرها پرواز کنيم، تا شعاع جاودانه آفتاب را جرعه جرعه بنوشيم و سيراب گرديم.

 

به هر حال، تربيت اين گروه منتظر، يکي ديگر از حکمت‌هاي نهفته در غيبت آن حضرت است.

 سؤال: علّت غيبت حضرت مهدي چيست و چرا مانند ديگر ائمه در ميان مردم حضور ندارد؟

ببخشید وب رو دیر به دیر بروز رسانی میکنم به هرحال پشت کنکوری هستیم . به امید یاری حضرت و دعای خیر شما برای همه پشت کنکوری ها

 شما میتونید کتاب(( ناپیدا ولی با ما)) رو از ادامه مطلب کپی/پیست    کنید[

ادامه مطلب... ]

>[ مرتبط با ] : امام زمان، قرآن کریم، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)
ن : only for mahdi
ت : دوشنبه بیست و نهم تیر 1388
آدمها مثل كتاب ميمونن

آدمها مثل كتاب ميمونن

بعضي از آدمها جلد زرکوب دارند .بعضی جلد ضخیم و بعضی  جلد نازک .

بعضی از آدمها با کاغذ کاهی چاپ میشن وبعضی با کاغذ خارجی .

بعضی از آدمها ترجمه شده اند .

بعضی از آدمها تجدید چاپ میشن و بعضی از آدمها فتوکپی آدمها ی دیگر هستند.

بعضی از آدمها با حروف سیاه چاپ میشن و بعضی از آدمها صفحات رنگی دارند .

بعضی از آدمها تیتر دارند فهرست دارند و روی پیشانی بعضی از آدمها نوشته اند :

هرگونه استفاده ممنوع و محفوظ است

بعضی از آدمها قیمت روی جلد دارند  بعضی از آدمها با چند درصد تخفیف به فروش میرسیند  و بعضی از آدمها بعد از فروش پس گرفته نمیشوند

بعضی از آدمها نمایشنامه  اند و در چند پرده نوشته میشوند

بعضی از آدمها فقط جدول وسرگرمی دارند و بعضی از آدمها معلومات عمومی هستند

بعضی از آدمها خط خوردگی دارند و بعضی از آدما غلط چاپی دارند

از روی بعضی از آدمها باید مشق نوشت .از روی بعضی از آدمها  باید جریمه نوشت

بعضی از آدمها را باید چند بار  بخونیم  تا معنی اونها رو بفهمیم و بعضی دیگر را باید نخونده دور انداخت

 

حالا شما فکر میکنید جزء کدوم دسته باشید

اصلا دوست دارید جزء کدوم داسته باشید

طرف مقابل شما جزو کدوم دسته هست

و دوست دارید جزء  کدام دسته باشه

 نظر یادتون نره

منتظر پست بعدی ما باشید

راستی ۲۰۰۰تایی شد وبلاگ ما همین چند وقت پیش

ya mahdi[ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان
ن : only for mahdi
ت : سه شنبه یکم اردیبهشت 1388
اطاعت پذیری-وصیت نامه امام علی-شمیم آل یاسین زیارت آل یاسین

نوروزتان پیروز

عیدنوروز بر همه ایرانیان مبارک

مهدی جان یک سبد عشق نثار قدمت .


زیارت آل یاسین زیارتی است که از طرف امام زمان برای ما آمده است

ما در این زیارت اعتقادات خود را به امام زمان عرضه میکنیم  و از او طلب کمک میکنیم

شمیم آل یس در زیارت آل یس

 زیارت آل یس


یکی از نامه های امام زمان برای کمک به شیعیانش نامه امام زمان به شیخ مفید

نامه امام زمان به شیخ مفید


امام خميني (ره) :

ما مفتخريم كه كتاب نهج البلاغه كه بعد از قرآن بزرگترين دستور زندگي مادي و معنوي و بالاترين كتاب رهايي بخش بشر است و دستورات معنوي و حكومتي آن بالاترين راه نجات است ، از امام معصوم ما است.ا

پیشنهاد میکنم که این وصیت نامه را که در اون به مسائلی همچون انسان و حوادث روزگار و مراحل خودسازى و ضرورت توجه به معنويات و ضرورت آخرت گرايى  و معيارهاى روابط اجتماعى و شرائط اجابت دعا و ضرورت ياد مرگ و ارزشهاى اخلاقى و  ... اشاره شده  رو بخونید .میتونید اون رو ذخیره کنید و بعدا تو اوقات بیکاری تون مطالعه کنید . وصیت نامه امام علی به فرزند خویش

                                              وصیت نامه امام علی به فرزند خویش

فقط نظرتون رو در باره این وصیت نامه بدید .


اطاعت پذیری

امامت یک امام جز با اطاعت امت از او و پیشوایی یک رهبر جز در سایه فرمان پذیری پیروانش تحقق نمیپذیرد

خدا هیج پیامبری را نفرستاد مگر آن که اطاعت شود ((سوره نسا آیه 64 )) و هیچ امامی را مقرر نداشت مگر آنکه مردم را به اطاعت  و فرمانبری از او فرا خواند ((سوره نسا آیه 59)) امام زمان اگر چه در پرده  غیبت است اما اراده و فرمانش در میان همه خلایق جاری و نافذ است

دستوراتش را باید شناخت فرمان هایش را باید اطاعت کرد حاکمیت اورا باید گردن نهاد چون فقط  او با دستوراتش مارا به سعادت میرساند  همین هاست که زمینه ظهور را فراهم میکند او خود فرمود

((اگر شیعیان ما –که خداوند آنان را به اطاعت خویش موفق گرداند – در وفای به عهد الهی هم دل و هم پیمان میشدند سعادت دیدار ما از آنان به تاخیر نمی افتاد))

به راستی آیا عهد الهی چیزی جز پرستش و بندگی خداست

((((((ای فرزند آدم ! آیا با شما عهد نکردم که شیطان را مپرستید که دشمن آشکار شماست * و مرا بپرستید که همین است راه راست (سوره یس آیه 60 -61) )))))))

و آیا پرستش جز با اطاعت محض از ولی خدا امکان پذیر است

((خوشا به حال شیعیان قائم (عج) آنان که دوران غیبت ((ما رو میگه ها )) او چشم انتظار ظهور اویند ((انتظار واقعی منظورشه )) ودر دوران ظهورش سر سپردگان اوامر او  (بحار الانوار ج 52 ص150) ))

منتظرین حضرت مهدی همان نیک بختانی هستند که اگر در حضور او باشند جز اطاعت نمی شناسند و جز به فرمان او کاری انجام نمیدهند

و باز هم امام صادق میفرماید

 (( اطاعت و فرمان پذیری  منتظرین از امام زمان افزون تر از اطاعت و فرمان برداری کنیزی از مالک و مولای اوست ( بحارالانوار  ج52 ص 308 )  ))

ya mahdi

زیارت آل یاسین زیاریتی است که از طرف امام زمان برای ما آمده است

مادر این زیارت اعتقادات خود را به امام زمان میگوییم واز او طلب کمک میکنیم

شمیم آل یس در زیارت آل یس

 

یکی از نامه های امام زمان برای کمک به شیعیانش نامه به شیخ مفید است

 [ ]
>[ مرتبط با ] : امام زمان، وظایف منتظران ظهور مهدی (عج)، دعا
ن : only for mahdi
ت : پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1387
 
 
 
محمد بن حسن عسکري (عج) آخرين امام از امامان دوازده گانه شيعيان است. در 1? شعبان سال 2?? هـ.ق در سامرا به دنيا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکري (ع)، يازدهمين امام شعيان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قيصر روم بوده است. «مهدي» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقيه الله، صاحب زمان، ولي عصر و امام عصر از لقبهاي آن حضرت است.